Ana içeriğe atla

Rahmi M.Koç Müzesi ziyareti

   Gemi maketçiliğini bir hobi olarak seçdiğimden bu yana eski gemileri nerelerde bulabileceğimi araştırıyordum. Bundaki sebep bir gemi maketi yaparken görsellik bakımından ve ayrıntı bakımından yakından görmek çok faydalı olabileceği kanısındayım. Ama malesef üzülerek belirtmem gerekirse yok denecek kadar az, bunlardan bazılarına belediyeler sahip çıkıp yaşatılmasına ön ayak olmuşlar.
Tabiki müzelerde aynı anda bir kaç tanesini bir arada görebileceğimden İstanbul'da bu konuda sivil olarak yapılmış bir tane müze mevcut oda Rahmi M.Koç Müzesi önceliğimi bu yandan kullanarak ziyaret etmek nasip oldu.


Haliç'in kıyısında yapılanmış hem açık alanında hemde kapalı alanında sergilenmekde olan Arabalar, Uçaklar, Gemiler, (Rosalie Buharlı Römorkör, Liman 2, Kont Ostrorog adlı gemilerlede Haliç turları düzenlenmekde) Trenler, (trenin birde Haliç kıyısına döşenen demiryolu üzerinden kısa bir nostaljik tur'da yapılabiliyor) Atlı arabalar, Motosikletler, Bisikletler, Bebek arabaları, bak en önemlisini unutuyordum Denizaltı başka bir yerde bulucağınızı zannetmiyorum.
Bir anım aklıma geldi şimdi askerliğimi gölcükde Maraşal Fevzi Çakmak D351 gemisinde yaparken her gün önünden geçdiğim Denizaltıların içleri nasıl diye merak ederken bir cesaretle Denizaltı nöbetçi subayından içini görmek istediğimi belirterek içini gezmek tanımak nasip olmuşduda gemideki arkadaşlara anlatdığımda halimize çok şükür etmişdik. Denizaltını en güzel yanı peleskopdan bakmak, yoksa o kadar dar alanlarda yaşamak kolay değil.


Rahmi M.Koç Müzesi sivil müzecilik anlamında elinden gelen en iyisini yapmak'dan geri durmamış. Fotoğraf'da çekmek serbest, gezmek'den bıkamayacağınız. Hiç akşam olmasında burası kapanmasın diyebileceğiniz yerlerden biri biraz yorulduğunuz zaman oturup yemek yiyebileceğiniz yerler ve ayrıca Fenerbahçe gemisinde şöyle Haliç'e doğru çay yudumlayacağınız. Bir zeytinin yağının nasıl yapıldığını görebileceğiniz. Benim açımdanda yakından gördüğüm Sadun Bora'nın Kısmet adlı teknesi,yelkenli teknelere olan ilgimi dahada artırdı.
Kısaca anlatmaya ve tanıtmaya çalışdığım Rahmi M.Koç Müzesi mutlaka görmenizi ve çoçuklarınızı bir kere götürüp gezdirmenizi tavsiye ediyorum. Çocuklar için etkinlikler ve derslerde mevcut. Biz büyüklerede kaynak bakımından çok şeyler bulacağını belirtmek isterim. Burdan aldığım derslerden biri olarakda İstanbulda o kadar görmediğim yerler varmışda benim haberim yokmuş...

İnternet sitesi:http://www.rmk-museum.org.tr/default.aspx
Adresi: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 - İstanbul
Tel: 0212 369 66 00   Faks: 0212 369 66 06
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar günleri arasında
                           Salı – Cuma Günleri
                           10:00 - 17:00
                         Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri
                         10:00-18:00 (1 Ekim - 31 Mart)
                         10:00-20:00 (1 Nisan - 30 Eylül)
                                                                                                Saygılarımla Ergun Adlim

Yorumlar

 1. çok güzeller, ayrıca,
  Berika dan geldim, takipteyim, bana da beklerim
  http://meleginhediyeleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Blog keşif etkinliğinden geliyorum. sizi takibe aldım. sizde beni takip ederseniz memnun olurum. sevgilerle,
  http://ciziyorumdikiyorum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. Tüm blog kardeşlerime teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim saygılarımla

  YanıtlaSil
 4. yıllar önce gitmiştim en kısa sürede tekrar ziyaret etmeliyim. bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum. Gfc den takibe aldım.bloğuma baklerim http://efsaninseruveni.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevilay Hanım hoş geldiniz. Bir mukavele...

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.