Ana içeriğe atla

Çanakkale Deniz Savaşı

  Çanakkale Kara ve Deniz Savaşlarının Yüzüncü Yıl dönümünde Yakın Doğu Üniversitesi ve Rahmi M. Koç Müzesi “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” konulu bir sergi düzenliyor. Açılışı, İstanbul’da 18 Mart’ta gerçekleştirilecek olan sergi, 9 ay boyunca Rahmi M. Koç Müze'sinde gezilebilecek.

 Çanakkale Kara ve Deniz Savaşlarının Yüzüncü Yıl dönümünde Yakın Doğu Üniversitesi ve Rahmi M. Koç Müzesi “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” konulu bir sergi düzenliyor. Açılışı, İstanbul’da 18 Mart’ta gerçekleştirilecek olan sergi, 9 ay boyunca Rahmi M. Koç Müze'sinde gezilebilecek.


100. yıl anısına bir değerli sergimiz;
İzmir Büyük şehir Belediyesi,  18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. yıl dönümü nedeniyle özel bir sergi hazırladı. Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından farklı detaylar ve özel fotoğraflarla hazırlanan  “100. Yılında Çanakkale” sergisi, 18 Mart 2015 Çarşamba günü saat 12.00’de Vasıf Çınar Meydanında ( Atatürk Caddesi Alsancak ) açılacak.

Çanakkale Savaşı'nın Kara ve Deniz Harekatları ile savaşın önemli detayları hakkında bilgi, belge ve fotoğraflardan derlenerek hazırlanan 64 panoluk sergi, 18–27 Mart tarihleri arasında 10 gün boyunca gezilebilecek.


“Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” sergisinde eserleri müzelerde bulunan ressamlara ait orijinal yağlı boya tablolar, İznik çinileri, gemi modelleri, antika objeler, replikalar, kostümlü cansız mankenler, canlandırmalar, gravürler, notik malzemeler, sancak ve flamalar,  roll-up posterler ve flamalar sergilenecek.

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, sergiyle ilgili yaptığı açıklamada, tarihin akışını değiştiren “Çanakkale Destanının” yüzüncü yıl dönümünde Yakın Doğu Üniversitesi olarak bu faaliyete imza atmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını ifade etti.

Siz değerli blog okuyucularınada şu sayfayı bu günlerde takip etmeniz. Buradaki bilgiler o senelerde aynı günler ve saatlerde neler olduğunu bire bir veriyor.

http://www.canakkaledebugun.org/

 Bir diğer sergiyide hatırlatmadan geçemiyecem Varol Or beyin Ankara Anıtkabir'deki Gemi maketleri sergisi 18 Mart - 28 Mart 2015 tarihleri arasında gezilebilir.
Kaynaklar;
Yakın Doğu Üniversitesi
İzmir Büyük şehir Belediyesi
                                                                                                            Saygılarımla Ergun Adlim

Yorumlar

  1. Yanıtlar
    1. Yüce Türk milletine kutlu olsun. Allah c.c bir daha böyle acı günler göstermesin..

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.