Ana içeriğe atla

Deniz süngeri nedir

    İnsanoğlu hep bir şeyleri araştırarak günümüze kadar etrafında kullandığı alet edavat, yiyecek içecekleri geliştirmişdir. Denizlerde gezinmiş, denizin altında neler var diye araştırmış ve bulduklarından kendine yararlı olanları kullanmışdır. Bunlardan biride Deniz Süngeri evet sünger bügün her kesimin kullandığı çok pratik ve faydalı bir araç olarak elimizin altında. Eskiden denizlerden çıkarılması oldukça güç ve çaba harcanarak çıkartılıp kullanılıyordu.

Denizlerde Avlanması Tamamen Yasak Olan Cins ve Türler:
Yunuslar, foklar, denizanaları, eşkina ve mersin balıkları, beni balığı, yağlı balık, deniz kaplumbağaları, ticarî deniz süngerleri, pina, kırmızı yıldız, triton, denizatı, denizkulağı, kırmızı ve siyah mercanlar ve güneşlenen köpek balıklarının (Cetorhimus maximus), Posidonia oceanica, Zostera noltinin, iç sular dâhil bütün sularımızda avlanmaları, toplanmaları yasaktır.
Süngercilik diyince akla Bodrum süngercileri geliyorki onlar dünyaya süngeri tanıtmış ülkemizin ismini süngerle nice ülkelere götürmüşlerdir.

Son Süngerci- Derin maviye adanmış bir ömür
Mehmet Baş
 Bodrum süngercilerinden biride abimiz büyüğümüz son süngerci olarak bilinen "Aksona Mehmet"  lakaplı Mehmet Baş aynı zamanda 'Son Süngerci- Derin maviye adanmış bir ömür' adlı kitabın yazarı olarak kendi kelamından şunları söylemekdedir;
"Süngerciliği 200 yıl önce biz başlattık. 1986 yılında baş gösteren bir bakteriyel hastalık nedeniyle süngercilik yasaklandı. Yasak kalkmayınca, sünger avcıları birer birer teknelerini mavi yolculuğa ayırdı. Bugün mavi yolculuk varsa Bodrumlu süngerciler sayesinde vardır. Komşu Yunanistan'a ait Kilimli (Kalimnos) Adası süngerciliğin başkenti oldu. Onlar yılda yüz binlerce dolar kazanırken, biz süngeri vitrinlerde görmeye başladık. Yasaklamayla koruma olmuyor."

Son Süngerci- Derin maviye adanmış bir ömür
    Tirhandil boyunun 1/3 kadar genişliği olan tekne anlamına geliyor. Bu tekneler süngercilerin vazgeçilmezi olarak senelerce kullanılmış. Günümüzdede hala gezi amaçlı  olarak kullanılıyor. Tirhandil rüzgâra ve yelkene uygun bir tekne olduğu için  süngerçi denizin altına daldığı zaman nefes alıp verirken cıkardığı hava kabarcıkları suyun üstüne vardığında Tirhandilin dümeninde olan kişi bu kabarcıkları takip ederek dalgıçın hava hortumunu germeden manevra yapmalarını sağlıyordu. Nerden nereye geldik biraz daha dalarsam mercan kayalıklarından bahsetmeye başlıyacam. Bütün canlı cansız insanoğlunun hizmetine verilmiş..

  • Doğal sünger hiç damlatmadan daha çok suyu tutar temizlenmesi kolaydır ve daha ağır işte daha uzun süre dayanır. Evde ve kapalı mekanlarda koku duman emer.
  • Mutfak temizliğinde bulaşıkta tüm yüzeylerin silinmesinde ve endüstride kullanılır.
  • Cilt ve makyaj temizliğinde bebekleri yıkamada cerrahi ve optik temizlikte arabadaki hassas yüzeylerin temizliğinde kullanılır.
  • Düzenli olarak kullanıldığında vücut temizliğinin yanı sıra yüksek emişi sayesinde ölü hücreleri de temizler.
  • Selülitleri önler yağ bezlerini giderir. Bakterileri yok eder. Cildinize nem ve ferahlık verir. Deri altındaki kılcal damarlara masaj etkisi yapar.
  • Ameliyatlarda kan emici olarak kullanılır. Mikrop taşımama özelliği vardır.

                                                                                               Saygılarımla Ergun Adlim

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.