Ana içeriğe atla

Atatürk'ün teknelerinin maketleri Anıtkabir'de

Maden Mühendisi ve Minerolog Prof. Dr. Coşkun Unan'nın yapmış olduğu Çanakkale ve  Kurtuluş Savaşın'da Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün misafirlerini ağırladığı 17 adet tekne ve bir adet uçağın maketlerinden  oluşan eserlerini


Anıtkabir Komutanlığına bağışlamıştır. Prof.Dr.Coşkun UNAN tarafından müteakiben Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz naaşını taşıyan vagonun maketi de yapılmıştır. Maket Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde sergilenecektir.  Bu eserlerin arasında ilk defa yapılan Atatürk'ün Kurtuluş savaşında kullandığı bir keşif uçağı 'BLERIOT XI-2' VE Atatürk'ün yurt gezilerinde kullandığı, aziz naaşını taşıyan 'Beyaz Vagon' da bulunmak dadır.


 Koleksiyonda Nusret mayın gemisi, Muaveneti Milliye, Bandırma Vapuru, Alemdar Vapuru, İnebolu Kayığı, Marmara Kayığı (Kançabaş), Ertuğrul Yatı, Savanora Yatı, Söğütlü Yatı, Acar Motoru, Sarı Zeybek bulunmak dadır.


  Atatürk'ün kullandığı kayıklar Yolava Kayığı, Florya Kayığı, Sandal olarak kullandığı Boğaz Olta sandalı'da bulunmak dadır.  Atatürk'ün isim babası olduğu Denizaltı Yıldıray Denizaltısı;

"Yıldıray" adının kökeni
Atatürk, zamanın başbakanı Celâl Bayar'a 17 Ocak 1938 tarihli açıklama notunda şöyle diyordu:
"Yeni dört denizaltı gemimiz için bildirdiğimiz isimler şunlardır: Saldıray, Batıray, Atılay, Yıldıray. Bunların manalarını izaha bile hacet olmadığı kanaatındayım. Manaları; Türkçe olan bu kelimelerin kendisindedir."
Bu doğrultuda ilk "TCG Yıldıray" denizaltısına bu isim verilmiş; aynı isimdeki ikinci denizaltı olan TCG Yıldıray (S-350)'nin adı da Atatürk'ün bu isteğinden köken almıştır.


  Atatürk'ün naaşını taşıyan harp gemileri olarak Zafer Muhribi, Yavuz Zırhlısı
Zafer Muhribi Naaş'ın Haydarpaşa acıklarında bekleyen Yavuz zırhlısına taşımış, Donanma Komutanı Amiral Şükrü Okan, Harp Filosu Komutanı, İhtiyat Filo Komutanı, Kurmay Başkanları, Filotilla Komodorları, Yavuz komutanı, Hamidiye komutanı ve üst rütbeli subaylar tarafından Yavuz zırhlısına alınarak, Yavuz’un kıç güvertesindeki 28 cm.lik topun önüne yerleştirilmiştir.


  Aziz naaşın dört ucunda birer subay ve ayak ucu tarafında da merasim kıta'sı saygı nöbetine başlamıştır. Yavuz’un 101 pare top atışı ile başlayan törene limanda demirli bulunan misafir İngiliz,  Rus, Alman, Fransız, Yunan, Romen gemileri de 21 pare top atışı yaparak katılmışlardır..

Serginin bütün resimlerini bur dan indirebilirsiniz.
06 Nisan 2015, Pazartesi
Türk Silahlı  Kuvvetlerinden Haberler-4
                                                                                                            Saygılarımla Ergun Adlim

Yorumlar

  1. Çok güzel yayınlar başarılar ve iyi blogl arlar Ergun bey..
    Blog yazar arkadaşaları kendi sayfamda da görmek isterim ;)
    http://bursasevdam.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Ayhan bey sizlerden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.. saygılarımla

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.