Ana içeriğe atla

Denize özlem

  Letonya Uluslararası 14. Görsel Sanatlar yarışmasından Dünya birinciliği ve üçüncülüğü  ülkemizin güzel okullarından Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Ali Acar, denize özlemi ve barışı anlattığı resmiyle Letonya'da düzenlenen 14. Uluslararası  Görsel Sanatlar Yarışmasın'da 4 bin eser arasından altın madalya kazandı.


  Denize özlem duyan Aksaray ilimizin güzel öğrencisi Ali Acar denize duyduğu ilgi sadece ders kitaplarında gördüğü hayalinde canlandırdığı denizi ve deniz'deki yaşamı içinde hissederek yapdı' ğı resimle dünya birinciliğini ülkemize getirdi.

 

  Ali Acar'ın bundan sonraki resimlerindeki başarısı,  denize olan ilgisinin artması, hayalindeki denizi resimlerinde canlandırması onu iler ki yıllarda belkide bir Barbaros  Hayreddin paşa bir Piri reis olabilecek seviyeye getirecek' dir. Ülkemizin gençleri denize olan ilgileri çoğaldık ca  denizlerde olan başarılarımızı Dünya'ya duyuracaklardır.

Denize Özlem

Daha deniz görmemiş bir çocuk
Nasıl bilebilirdi ki denizin mavi olduğunu
Veya içinde yaşayan balığı,pulunu,gözünü
Nereden bilecekti ki yağmurun denizdeki izini
Babasına sordu baba deniz nedir?
Babası da bilemedi
Nasıl bilebilirdi ki babası denizi
O da görmemişti daha denizi
Çocuk hayâl etti denizi
Belki bir gün görürüm diye iç geçirdi
Yüzerim belki dedi bir gün
İnsanlar da balıklar gibi yüzer miydi onu da bilmiyordu ya
Gerçi balık nedir onu da görmemişti ama
Deniz mavi bir su olmalı dedi
İçinde türlü balıklar
Bir kâğıt bir kalem aldı eline
Kocaman maviye boyadı kâğıdı
Siyah noktalar koydu balık diye
Beyaz beyaz çizikler attı martı diye
Gemi de olmalı dedi siyah uzun bir çizik attı
Dumanı da beyaz uzun bir çizgi
Resmini tamamladı
Üstüne deniz altına özlem yazdı

Yıldırım Yıldıran


  Ali Acar altın madalya, Kayra Mete Atakan bronz, Hazal Bayrak' ın eseri de sergilenmeye değer göründü. Öğrencilerimizi yetişdiren öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler. Letonya' da desteklerini esirgemeyen Letonya Üniversitesi öğretim üyesi Sibel Burçe' ye  Türkiye ve Aksaray'ı en iyi temsil eden  öğrencilerimize ve Danışman öğretmenimiz Hüsnü  Kaçmaz’ a teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

Büyük bir alkış öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hep beraber.....

                                                                                                                 Saygılarımla Ergun Adlim

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.