Ana içeriğe atla

Türkiye Mavi Bayrak'da Dünya İkincisi

  Bir kaç gündür bakıyorum kıyı ilçelerimizde bir deniz temizleme seferberliği başladı. Bu her sene olan rutun temizlikler dalgıçların dalarak çıkar' dığı çöplerin seneler geç dikçe çoğaldığını farketdim. Bodrum Belediyesi 'Bodrum deniz dibi temizlik kapmanya' sı başlatmış. 5 Haziran 2015 kadar sürecek deniz'den çıkan atıkları bir yerde topluyor şimdi den geçen seneki toplanan miktarı geçmiş durumda.


Denizler' imiz Mavi bayrak almak için yarışa dursun insanlarımızda deniz'imizi nasıl kirletiriz yarışı içindeler. Artık çöpleri bile toplamak için kampanya yapmak ihtiyacı duyuyor ne acı bir ihtiyaç bu ihtiyacın olmaması için biz insanlara düşen vazifeler var demek dir. Hem deniz' lerinde çöp kutusuna benzer hali olmadığı kanısındayım. İnsanların deniz'i seyrederek huzur buldukları kıyılarımızı dünya birincisi olacak duruma getirmek de bizlere düşüyor.2015 yılı uluslararası Mavi bayrak sayıları ve plajlar (Kuzey yarım  küre)
1. İspanya 578 plaj
2. Türkiye 436 plaj
3. Yunanistan 395 plaj
4. Fransa 379 plaj
5. Portekiz 299 plaj
6. İtalya 283 plaj
7. Danimarka 250 plaj
8. Hırvatistan 99 plaj
9. İrlanda 83 plaj
10. İngiltere 61 plaj

  Diğer 40 ülke toplamı 605 plaj, tüm plajlar 3468 adet dir
Güney yarım küredeki ülkeler Eylül 2015 açıklanacak dır.
Bizim illerin sıralamada Antalya 200 plaj, Muğla 95 plaj,
bulunmak dadır. Ülkemizde Türkiye çevre eğitim vakfı
bünyesinde bulunan Mavi Bayrak;
gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara
verilen uluslar arası bir çevre ödülüdür.
  Malumunuz bizlerde güneşin ilk sıcaklığını hisset diğimiz günler yaklaş dıkça aklımıza hep deniz gelir. Buda her zaman vurguladığım gibi denizin sıcak yüzü ve insanlara verdiği huzur ve rahatlık yaz aylarında her kezin tatilinin ufak yada büyük bölümünü bir deniz kıyısına atmak'da kendisi hiç çekinmez.

 İlkbahar'ın ilk günlerinde bir piknik havası başlar, ama bu git diğimiz pikniklerde hep etrafımızda çöpler görürüz. Nedense sanki arkamızdan birileri toplıyacak gibi dağıtıp çeker gideriz. Bunları bize  şehir hayatımı yoksa insanlar olarak düşünce tarafımızı çalıştıramıyoruz gibi geliyor bana, Köylüler ormanların ve tabiatın değerini iyi bildiklerinden mi?

 Güven İslamoğlu' nun sunduğu Seyirci Kalmayın öğretici ve bilgilendirme acısından faydalı bu gibi programların çoğaltılması insanlarımızın bilinçli hareket etmesine vesile olur. Bizlerinde git diğimiz plajlarda mavi bayrağı gördük'mü burasının bir daha ki senede seçilmesi için elimizden geleni
yapmamız gerekiyor.


 Elimizden gelenler neler?
  İlk olarak Mavi bayraklı plajlarda bir tabela göreceksiniz. Bu tabelada yazılanları kendimize adap de etmek olmalı. Davranış kuralları evcil hayvanların kontrolü, yörede yaşayan canlılara özen gösterilmesi, farklı faaliyet alanlarına saygı, atık yönetimi, araçların kullanımı, kamp yapılmaması ve ateş yakılmaması konusundaki kuralları kapsamaktadır  Denizler hepimizin onları gelecek kuşaklara yaşanır bir şekilde bırakmak, bizlerin olduğu kadar gelecek kuşakların da bu deniz' lerde hakkı olduğunu hatırlıyalım..

                                                                                                             Saygılarımla Ergun Adlim

Hangi illerimizdeki plajlar Mavi bayraklı olduğunu öğrenmek için tıklıyoruz.


Belkide benimde bir katkım olur diye
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Web Portalı tıklıyoruz.

Yorumlar

 1. Merhabalar.

  Temizlik konusunda her yerde sınıfta kaldığımız bir gerçektir. Ben Ankara'da yaşadığım için sahillerimizi bilmiyorum ama, sahillerimizin de durumu içler acısı. Biz nasıl bir milletiz ve nasıl bir müslümanız ki, temizlik konusunda sınıfta kaldık.

  Avrupa ülkelerinden Almanya'yı, Hollanda'yı ve İngiltere'yi gördüm. Çevre temizliği konusunda bu ülkelere hayran olmamak elde değil. Bizler niye onlar gibi değiliz. Yeri gelince mangalda kül bırakmayız, ama kaldırımlara, yollara da tükürmekten geri kalmayız. Sorun Eğitim, eğitim,eğitim. Evet eğitimde de sınıfta kaldık. Çok cahil bir milletiz. Demek ki Allah'a olan inancımızda da müslümanlığımızda da samimi değiliz. Samimi olsaydık;yerler ve gökler pırıl pırıl olurdu.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Recep bey
   Eskiden her kez kapısının önünü bile süpürürdü. Şimdi tam tersi oluyor kapısının önüne çöp atıyor. Kaldırımda yürürken önüme bir poşet geldi, bak dım kimseyi göremedim. Poşedi aldım çöp kutusuna atı cam bir de içinde ne gör im şırıngalar iğne tüpleri Allah muhafaza birisinin kafasına gelse saplanır. İşte biz böyle bir millet olduk.. Saygılarımla

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.