Ana içeriğe atla

Gölcüklü Kursiyelerden Model Gemi Sergisi

Kocaeli’nin Halk üniversitesi KO-MEK

  Bir belediyenin halk için bir üniversite niteliğinde kurduğu eğitim öğretim her sene gelişerek devam ediyor. Halk Üniversitesini öyle yaygın'laşdıkı bütün ilçelerde eğitim öğretim ve sergileri bütün hızıyla devam ediyor. Branşların içinde öyle bir branş var ki 'Ahşap Teknolojisi' bu branşın altıda verilen dersler 3D MAX, Ahşap Boyama ve Vernikleme, Ahşap Oyması, Bilgisayar Destekli Proje Çizimi (Autocad), Model Gemi Yapımı ve Sedef Kakma dersleri bulunuyor.


  Model gemi yapımı derslerinde ders veren ustalarımızdan Yusuf Akmeşe hocamızın yetiştirdiği, öğrencilerin yapmış olduğu birbirinden güzel Gemi modellerini uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi sempozyumunda sergilediler.


  Yurt safasında gemi modelciliği kalkınması ve ilerlemesi açısından hocalarımıza yetiştirdiği öğrencilerinde öğrenci yetiştireceği günler gelecek'dir. Sergi'yi gezen görenler gemi modelciliğine ilgilin alkanın çoğalmasına katkıda bulunuyorlar. Üretimi el işciliği olan mesleklerdeki sabır, çalışma düzeni bir üretimden sonra ondan duyulan haz, bütün bunları gemi maketlerine bakan gözler keşfedecek ve o sabrı, çalışmayı kendilerinde hissediceklerdir.


  Ayrıca sergide Gölcük – KO-MEK Usta öğreticisi Yusuf Akmeşe hocamızın resimler'ide bulunmak'dadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 'Sahne Öğretmenlerin' yarışmasında değerli hocamız Yusuf Akmeşe diğer sanatlar alanında katıldığı performansı ile birinci oldu. Kendisi daha nice öğrenciler ve sanata değer veren kişiler yetişdireceğinden eminim. Bir ülkenin şimdiki zamanı gelecek zamana aktarmada bilgi ve becerisi sanat ve sanatçıyla ölçülür. Şimdiki kuşaklar öğrendikleri sanatı geliştirerek gelecek kuşaklara aktarıcaklardır.


 Sergide bulunan gemi maketleri Saltanat kayığı, Yalı sandalı, Olta sandalı, Nusret mayın gemisi, Üsküdar vapuru (plan çizimi ve yapımı ustamıza ait dir), Mahmudiye kalyonu, Kemalreis fırkateyni, Savanora yatı, Çektirme, Kançabaş, Tirhandil ve bir çok gemi maketi bulunmak dadır.

                                                                                                            Saygılarımla Ergun Adlim
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.