Ana içeriğe atla

Deniz kabukluların bizlere verdikleri

  Hepimizin, daha doğrusu deniz' e yakın her kezin, bilhassa ufak yaşlarda mutlaka kumlar üstünde yürürken, gözüne takılan renkli ve kendine çeken has bir atmosferi olan kabukları elimize almış ısız dır. Kabukların bizlere anlatı' çak çok şeyleri vardır. Denizlerin diplerinde bizim görmediğimiz yerlerdeki yaşantıları bir gün kıyıda son bulacağını bilmeden ve yaşantılarını bir süs bir takı yada şekli itibarı ile bir takıya desen olacakları ile yaşarlar İnsanoğluna sunulan doğa harikaları bunlar lada bitmez.


  Rahman süresi 22 ayet'de belirttiği gibi; "Yahrucu min humel lûluu vel mercân (mercânu)" İkisinden de inci ve mercan çıkar.
O iki denizden inci ve mercan çıkar. O denizlerden inci ve mercan gibi takındığınız takı maddelerini, takı süslerini de çıkarıp sizin emrinize âmâde kılan da Allah c.c dür Bu nimetlerini de size sunan Rabbiniz dir.
Rahman süresi 22 ayet'de belirttiği gibi inciler. mercanlar bizlere sunulan nimetlerden bir kaçı.



  Kabukların oluşumu kolsu ayaklılar ve karından bacak' lılarca korunmak amaçlı, kütikül adlı maddeyi salgılayarak koruyucu bir ev inşa etmiş olurlar.
Kolsu ayaklılar ; Ergenken genellikle bir yere tutunarak yaşayan ve gövdeleri iki çenetli kabuk içinde olan deniz hayvanları.
Karından bacaklılar; Hayvanlar aleminin hem karada hem denizde yaşayan türleri, akla ilk gelen salyangozlardır.
Kültikül ; Hayvanların kendilerine ev yapımında kullandıkları salgı. Bu madde insanlarda tırnak ile et' in birleş' diği yerde bulunur. Bur da ki vazifesi vücudu' muza girebilecek mikropları engellemek. Tırnak üzerine ince bir tabaka olarak oluşur. Bilhassa bayanlar kültikül  ayırmak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Buna firmalarda ve kuaförler' de yardım ediyor ne acı bir şey, bur da bizleri korumak amacıyla oluşuyor bunu unutmamak gerekir.


Deniz kabukluların bizlere verdikleri;
Sedef Taşı ;
Sedef taşını Osmanlı devleti zamanında kapı, pencere ve benzeri, işlemelerde sıkça görüyoruz. Günümüzde ise sedef ustaları azaldığın' dan tesbih yapımında rastlıyoruz. Sedef midye ve İstiridye' den elde edilir.
İnci Taşı ;
İstiridye yaşamı boyunca iki kabuğun arasına giren kum kurtçuklar dan özel bir salgı (sedef salgısı) ile örterek, bilhassa hanımların çok beğendi' yi incileri 2 ile 3 yılda meydana getirirler. İncilerin en kıymetlisi siyah inci Meksika körfez' inde bulunur.


Deniz kabukluları ilk çağlarda yenmek için toplanmışlar. Daha sonraları bunları takas amaçlı kullanıma geçilmiş. Çinliler milat' dan önce 1200 yıllarında deniz salyangozunu para olarak kullanmışlardır. Eski yunan' da yassı istiridye kabukları oy pusulası olarak' da kullanılmış. Günümüzde süs ve süs eşyası olarak kullanıldığı gibi koleksiyon olarak' da biriktir' ilmek de. Aynı zamanda Fransa' da ortopedik alanda insana parça yapma aşamasına gelindi.

Imperial Turban, Turbo imperialis
Imperial Turban, Turbo imperialis
  Tek parçadan oluşan ‘Gastropod’ lar familyası, yüzde 80’ lik oranı ile en kalabalık familya. Bunu yüzde 18 ile çift kapaklı ‘Bivalvia’ lar izliyor. Dünyanın en güzel ve değişik kabuklarının Hint-Pasifik Okyanusu bölgesindeki denizlerden çıktığı biliniyor. Erişilmesi güç derinlikteki kabukların toplanması için farklı yöntemler kullanılıyor.
Deniz kabuklarının saklanmasında dikkat edilecek en önemli nokta, kabukların doğrudan güneş ışığı almayacak ve tozlanmaya' çak yerlerde muhafaza edilmesi.

Imperial Turban, Turbo imperialis
  Genellikle bulduğumuz kabukluların evini hemen kulağımıza dayarız. Gelen ses kalbimizin doğaçtan  bir soloyla genişlet' diği kan dolaşımı' sın sesidir. Ülkemizde koleksiyoncu sayısı giderek artıyor. Hat da dükkan açıp bu işin ticaretini yapanlar mevcut.  Bizlerde belki bir hazine değerinde olan kabuğun yanından geçmişizdir. Deniz kabuklarını biriktirip bunu bir müze haline getiren ülkemizde çok az kişi bulunuyor.

Imperial Turban, Turbo imperialis
Bunlardan biri Sayın Kemal Geyran bey, 40 yılı aşan bir süredir. Topladığı kabukları İstanbul Dragos' da CAN GEYRAN DENİZ KABUKLARI MERKEZİ' inde sergiliyor.
Giriş ücretsiz olup, Salı, Çarşamba ve Pazar günleri saat  11:00 ile 17:00 arası açık dır.

Deniz kabuklarını dükkan olarak satış yapanlarda bulunuyor. Bunlardan biriside Sayın Bodrum' lu Volkan Acar ve Cana Üngün ile birlik de açdık' ları DENİZYILDIZI isimli dükkan Bodrum' da bulunuyor.
Bu sene bulacağınız en güzel kabuklardan bir tanesinin arkasına bir mıknatıs yapıştırarak buzdolabının kapısına ilave edeceğinizi umut ediyorum. Belkide bir kolye, bir bileklik' de yapabileceksiniz. Üstündeki desenler takı tasarımlarında ilham olabilecek niteliklerde.

                                                                                                               Saygılarımla Ergun Adlim

Yorumlar

 1. Merhaba :) Blogunuzu Nil'in blog keşif etkinliğinde gördüm ve takipteyim. Bende bloguma bekliyorum sizi...

  www.beautybygizzy.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gizem hanım bir mukabil....

   Sil
 2. Deniz kenarında olup da o kabuklardan toplamayan var mıdır acaba? Bilgilendirici ve faydalı paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence yok dur, denizle iç içe olup da kumdan kale yapmak vazifeler den biri gibi algılar denizin bize getirdikleri ile kolyeler yaparız. Ben teşekkür ederim Rabia hanım faydalı olabildik ise ...
   Saygılarımla

   Sil
 3. it's nice http://ayashtaqi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Bir Çanakkaleli olarak çocukluğum denizlerde geçti. Denize dalar kayalardan çıkarırdık. Çok hoş anıları vardır bu kabukların ben de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Efendim tatlı anıları hatırlata bildik ise ne mutlu bize...

   Saygılarımla

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.



Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.