Ana içeriğe atla

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

  Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.
Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye adlı eserinde de Umur Bey’in Korint Berzahı' nda gemilerini geçirdiğini  bunu yerli halkın ağzından yazdığını belirtmiştir.

Yedi kıta Tarih ve Kültür Dergisinde ;
"Korint’ de yapılan arkeolojik araştırmalarda ‘Diolkos Güzergâhı’ olarak adlandırılan taş döşeli ve eğimi ayarlanmış bir gemi taşıma yolu ortaya çıkarıldığı, yapılan araştırmalar neticesinde de Milattan önce 625-585 yılları arasında inşa edildiğinin tahmin edildiği vurgulandı"

"Hükmü Paşa kıldı ettiler yerak,                    
Karadan gemi çeker olup yayak,
….. Tahtalar döşeyüb sabunla,
….. Gemiler çektiler anlar onunla.
Eğer görsen anı gazi Umur Beğ,
Derya olmaya bu donanmada yeğ.
…. Mavnalar, kadırgalar bu üzre
…. Sadasın dağlar yürür su üzre.
(Enveri: Düstûr-name)

Antik Yunanistan da Mora yarımadasını dolaşmamak adına, teknelerin karadan taşınması için döşenmiş ‘Diolkos Güzergâhı’ Corinth de denizden başlı yan Trackway yolu...


  Fatih Sultan Mehmet dört bir yandan çevirdiği Bizans surlarını özel olarak getirdiği  Macar Urban usta ile döktüğü Şahi topları surları dövmekte idi. Surların en zayif noktası Haliç kıyısında bulunuyordu. Fakat Bizans İmparatorluğu Haliç'in başaına kalın bir zincir gerdirerek gemilerin geçmesini engelledi.

Bu zincir günümüzde İstanbul Deniz Müzesinde bulunmakdadır...

  Fatih Sultan Mehmet gemilerini Haliç'e geçirmek için Dolmabahçe kıyısından veya Tophane limanı, Kastamonu'dan getirttiği kalasları karaya dizdirip. Kumbaracı yokuşunu Çıkararak, Asmalı Mescit'ten Tepebaşı yolu ile Kasımpaşa önlerine indirmiştir.


  Fatih Sultan Mehmet'in bu girişimi Bizans İmparatorluğu tarafından şaşkınlıkla karşılanmış. Haliç'de gördükleri Donanma karşısında çaresiz kalmışlardır. 54 gün süren kuşatmada Fatih Sultan Mehmet  'böl parçala yönet' taktiği ile Bizans' dört tarafını sararak moral ve yardım gelmesini engelleyerek Bizans İmparatorluğun sonunu getirmiştir. Gemilerin bu açıdan karadan yürütülüp savaşa dahil edilmesi önemlidir.

Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur;
"İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordu"
Hadisin geçtiği kaynaklar: Buhari, Müslim, Ebu davud, Nesei, Tirmizi, İbni Mace


Çeşitli dil ve medeniyetlerde farklı şekillerde adlandırılan İstanbul, Grekçe'de "Vizantion", Latince'de "Bizantium, Antoninya, Alma Roma, Nova Roma", Rumca'da "Konstantinopolis, Istinpolin, Megali Polis, Kalipolis", Slavca'da "Çargrad, Konstantingrad", Vikingce'de "Miklagord", Ermenice'de "Vizant, Stimbol, Esdambol, Eskomboli", Arapça'da "Bizantiya, el-Mahsura, Kustantina el-uzma", Selçuklular'da "Konstantiniyye, Mahrusa-i Konstantiniyye, Stambul" ve Osmanlıca'da "Dersaadet, Deraliyye, Mahrusa-i Saltanat, Istanbul, Islambol, Darü's-saltanat-ı Aliyye, Asitane-i Aliyye, Darü'l-Hilafetü'l Aliye, Payitaht-ı Saltanat, Dergah-ı Mualla, Südde-iSaadet" gibi bilinen farklı 33 isme sahip.

İstanbul'da bir müze bulunuyor. Tarihin içinde kendinizi hissetmek ve değerli bilgilere ulaşmak için Panorama 1453 Tarih Müzesi
                                                                                                             Saygılarımla

Yorumlar

 1. Hepsi doğru. Antik kentler ve kalıntılar incelendiğinde ne kadar yükseğe taşlar taşımışlar inşa etmişler vs. Gazi Umur beyde geçirmiştir gemileri. Ya bizler ne yapıyoruz ? Teşekkürler Ergun bey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar bey deyim yerindeyse bizler (bende dahil) Postu sermişiz oturuyoruz...
   Hiç bir şey yapdığımız yok... Kendi kendimizi de kandırmada üstümüze yok.. saygılarımla

   Sil
 2. Merhabalar.

  Gemileri karadan yürüten cengaverler başlıklı yazınızı okudum ve çok beğendim. Yazınızı gerçekten çok yararlı bilgilerle donatmışsınız. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Tarihi çok sevmeme rağmen fazla bir bilgi birikimim yoktur. Karadan gemileri haliçe indiren padişah olarak Fatih'i bilirdim. Oysa ondan önce gemileri karadan yürüterek denize indiren Gazi Umurbey'i ilk defa duymuş oldum.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep bey
   O Kadar çok şanı yüksek komutanlarımız var ki Bizlere unutdurmak için ellerinden geleni yapmışlar....
   Saygılarımla

   Sil
  2. Merhabalar, Ergun Bey Kardeşim.

   Yerden göğe kadar haklısınız. Bizim tarihimiz kadar şanla, şerefle ve kahramanlıklarla dolu bir tarih göremiyorum. Tarihimizi sansürleyerek bizlerden kaçıran ve tarihimizi öğrenmemize engel olan tüm kişi, kurum ve kuruluşları şiddetle kınıyorum. Sağolun, sayenizde tarihi bilgilerimizi tamamlama fırsatı yakalamış olduk.

   Selam ve dualarımla.

   Sil
 3. Umur Beğ'i duymamak millet olarak ayıplarımızdan bence. Tarihe şan veren kahramanlarımızı daha çok öğrenmemiz lazım.

  YanıtlaSil
 4. Bizlere büyüklerinizi dinleyin büyüklerinizden ders alın söylenerek büyütüldüğümüz halde kendi geçmişimizdeki büyüklerimizi bilmemek, bizlere empoze edilenlerle örtüşmüyor gibi..
  Arif bey Teşekkürler sevgi ve saygılarımla

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.