Ana içeriğe atla

Plajların su kalitesi internetten takip edilebilecek

  Yüzme havuzları bir çok kişinin ortak kullanım alanıdır. Havuza girenlerin vücudundan çıkacak ter, tükürük, üre gibi virüs, bakteri direk havuz suyuna kirletir. Havuz ve denizlerde su yutmamaya özen göstermek gerekiyor. Yutulan suyun ishal ve solunum enfeksiyonları oluşturabilir. Suyun ciltte temas halindeyken kulaklarımızda gözümüzde cilt'timiz de enfeksiyonlar oluşturabileceğini unutmamak da fayda var.


  Havuz ve deniz ortamının temiz olmasını şu şekilde gözlemleme yapabiliriz.
Suyun durgunluğunu, suyun dibinin temizliği, yüzeyin köpüklü en önemlisi rengi suyun yeşil renkli ise girmemeye özen gösterelim. Suya atlarken burnumuzu ve kulağımıza bir tıkaç kullanmak da fayda var. Cildimizde sıyrık kesik yerlerimiz varsa mutlaka yüzme sonrası temiz su ve sabunla yıkamak da fayda var.  Bir derenin denizle birleştiği yerlerde yağmur sonrası denize girmek den kaçınalım. Dereden yağmur suları ile  gelen atıklar, deniz kenarında birleşecek. Büyük şehirlerde yaşayanlar bağışıklık sistemi daha hassas olduğundan havuz ve denizle' re gidilmeden evvel bir doktora danışılmasında fayda var. Bünye itibari ile kolay oluşabilecek hastalıkları önceden bilme olanağı elde ederiz.

  Yaz aylarında daha fazla tükettiği içeceklerin ambalajlarına çok güven duyuyoruz. Ama şunu bilmek de fayda görüyorum ambalajlı içeceklerin size gelene kadar kaç kişiden geçtiğini bilmiyorsunuz. Dondurma gibi süt ürünlerini mümkün olduğu kadar pastörize ve ambalajlı almak daha uygun olur. Yaz aylarında sıcaklık etkisiyle toz oranı kışa göre daha fazladır. Meyve ve sebzeleri bol suda yıkayalım meyveleri soymadan yemeyelim.


  Her ne kadar havuz kendilerini devamlı temizlemek için işlemlerden geçseler de deniz'deki tuz oranı suyun kendini temizlemesinde öncülük ediyor. Tübitak ülkemizin plajların su kalitesini internet' ten takip edilebilecek bir uygulama geliştirdi. Tübitak ile Çevre ve şehircilik bakanlığı geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki 1112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alındı.

İnternet üzerinden plajların durumu, konumu, özellikleri, sahil yapısı, sahil uzunluğu ve plajda bulunan hizmetler hakkında bilgi alınabilecek. Plajlarımızda ki bilgilere bur dan ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE PLAJLARI

                                                                                                             Saygılarımla Ergun Adlim
Bunları yazarken büyük usta Kayahan' ı anmadan geçemiyorum.


Yorumlar

 1. Güzel bilgi bakmalı hemen....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Efendim bilhassa çocuklar için çok önemli bence....

   Sil
 2. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık.Blogunuzu blog keşif etkinliğinde keşfettim benim blogumada beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Pembe Düşler Ülkesi
   Davete katılıcam saygılarımla

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.