Ana içeriğe atla

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

  Festival deyince aklımıza karada yapılanlar gelmesin ülkemizde ve dünyada eşi benzeri bulunmayan bir festival D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

  Dünyada sadece bizim ülkemizde bir marinada gerçekleştirilen ve üstelikte klasik müziğin gelişmesine, dinli'yen saysı çoğalmasına katkısı her geçen sene artmaktadır. Bu sene 15-19 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecektir.


  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali ilk kez 2005 senesinde Doğuş Grubu desteğinde D-Marin Turgutreis de gerçekleştirildi. Böylelikle ülkemizde ve dünyada ilk kez bir marinada klasik müzik festivali düzenlendi. Festival Avrupa festivaller birliği tarafından "European Festivals Association" kabul edilmiştir.

  Festivalde gün batımı ve gece konserleri düzenlenmek de. Şimdiye kadar 3500 sanatçı katılmış ve 77 konser düzenlenmiş ve bunları dinli'yen 160 bin kişiye ulaşmıştır. Festivalin bilet satışından elde edilen gelirin tamamı Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfına bağışlanmak tadır.


  D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali açılış konserinde, dünyadaki en iyi ve en saygın orkestralardan biri kabul edilen Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile büyük Rus piyano geleneğinden gelen virtüöz Denis Matsuev'i müzikseverlerle buluşturuyor.

Bu sene birbirinden değerli sanatçıların konserleri bulunuyor. 

  Dorukhan Doruk ;
Dorukhan Doruk
 2000 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarın' da Dilbağ Tokay ile başladığı viyolonsel eğitimini Hochschule für Musik und Tanz Köln’de Claus Kanngiesser ve Norveç Müzik Akademisi’nde Truls Mork ile pekiştirdi. Dünya çapında bir çok ödülün sahibi Dorukhan Doruk ilk konserini 13 yaşında vermiştir.

Sedef Erçetin Atala ;
  Sedef Erçetin Atala altı yaşında piyano çalmaya başlamıştır. İstanbul Devlet Konservatuvarının viyolonsel bölümünü bitirdi. Paris' teki Ecole Normal Superieure de MUSIQUE' ten jüri özel ödülünü alarak çello ve oda müziğinden mezun oldu. Yeteneğini klasik müziğin yanı sıra caz ve tango icralarında da başarılı olmuş bir sanatçıdır. Tango müziğinde Juan Carlos Caceres, jazz ve Gospel müziğinde  Liz  Mac Comb ile  yıllarca konserler vermiştir.

Can Çakmur


Sedef  Erçetin Atala


 D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali müziğin deniz ile buluş tuğu nokta. Ülkemizde müziğin her türlü alanında yetişen ve yetiştiren müzik aşıkları bulunuyor ve bulunacak.
 D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir edebiyat-müzik buluşması..

  Klasik müziğin en önemli özelliği çok sesli olmasıdır. Rönesans döneminde tek sesliden çok sesliye geçiş olmakla birlikte kilise çevresinde gelişmiştir. Klasik müzik çalgıları  Yaylı çalgılar, Üflemeli çalgılar ve Vurmalı çalgılar olmak üzere üçe ayrılır.

  Bu sene yolu Turgutreis düşecekler, tatilini Turgutreis ve ya çevresinde geçirenler Tabi ki klasik müzik sevenler kendilerini çok şanslı hissetmek de haklılar. Bu kadar Dünyaca ünlü sanatçıları bir arada görmek her keze nasip olmaz...

Deniz, Marina ve Klasik Müzik sevdası bir arada....
                                                                                                                           Saygılarımla
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

Yorumlar

  1. Bloğumda ödüllü blog keşif etkinliği ayrıca bir de çekiliş var beklerim sevgiler :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.