Ana içeriğe atla

Deniz suyunun ve kumun faydaları

  Yaz gelecekti geldiydi derken geldi. Çoğu iş yeri çalışanların tatil hakkını yazın kullandığını düşünürsek yaz demek tatil demek ile eşitleniyor. Buna okullarında kapanması eklendi mi bilhassa şehirlerde yaşayanlar iş stresi şehrin havasından kurtulma ve tatilini bir deniz kıyısı bir kasaba veya köye indimi kendini daha gider gitmez şöyle bir ooohhhh çekiyor.

  Tabi ki temiz hava bol oksijen bir rahatlama hissettiriyor. Deniz ile haşır neşir olduğu zaman vücuda temas eden deniz suyu belli ölçülerde bir rahatlama ve ferahlama havası vererek belli başlı faydaları da beraberinde getiriyor. Yüzmeyi seven ve deniz ile mutlu olan insanlarda görülen bir kaç ayrıntı ön plana çıkıyor.

  Su başlı başına insanlar ve doğadaki tüm canlılar için bir nimet. Deniz'e girmeseniz dahi kıyısında oturmanız ve denizi seyretmeniz size bir huzur bir tevazu verecektir.

  Peygamber Efendimiz s.a.v  “3 şeye bakmak ibadettir. Ana babaya bakmak ibadettir, Kuran-ı Kerim’e bakmak ibadettir. Denize bakmak ibadettir” buyuruyor. Denize bakmak insanın yüzünü nurlaştırır. Denize bakmakta gözü dinlendirir, zihni dinlendirir.

  Deniz kenarında geçirdiğiniz zaman sarfında aldığınız deniz havası sizin vücudunuzdaki kimyasalları dengeler. Rahat uyumanıza zinde kalmanıza sebep olur. Termal sularda 1 litrede 1000 miligram etki eden madde varken, deniz suyunda ise bu maddeler termal sulardan 40 kat daha fazladır.


  Bir de denize girdiğinizde sizlere sağladığı faydalar, saymakla bitmez.
Yüzme bütün bir vücudu çalıştırır, yüzme ile ciğerlerinizin genişleme ve kapasite oranını arttırır.

  Özellikle de çocuklar deniz suyundan bolca faydalanmalıdır. Deniz suyunda bulunan kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür ve sülfat, magnezyum klorür, magnezyum sülfat özellikleri çocuklarda şifa niteliği taşımaktadır.

  Burun tıkanıklığında:
 Yarım bardak ılık suya,  yarım çay kaşığı tuz atıp, karıştırın. Bu karışımı burnunuza çekin. Tuzlu su, hem tıkanıklığı giderir, hem de sinüslerde oluşan bakterilerin ölmesini sağlar. Tuzlu suyu biraz fazla yapıp,  gargara da yapabilirsiniz.

  Deniz suyunun en etkili özelliği; yaralardan, alerjik reaksiyonların yol açtığı izlerden, isilikten ve tahriş olan bölgelerinize deva olmasıdır. Cilt bozukluğunun yol açmış olduğu hastalıkları tedavi etmektedir. Egzaman, atopik dermatit, sedef ve rosacea gibi cilt hastalıkları için deniz suyunun çok büyük yararı bulunmaktadır.

  Vücut toksinlerinden ve zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olmasının yanında, hücre yenilenmesine de katkıda bulunur. Saç sağlığında da önemli etkisi bulunmaktadır. Ölü hücrelerin yok olmasına, bağışıklık sistemin güçlenmesine, kandaki oksijen miktarın artmasına, tiroid aktivite artmasını, enfeksiyonlardan kurtulmayı, parazit, mikrop, bakteri gibi zararlı etkenlerden kurtulmaya yardımcı olur.  Deniz kumunun faydaları;
  Deniz kumun iri olanı ve kumun kuru olanı insanlar üzerinde faydalı ve sağlıklı olanıdır. Ülkemizde bu özellikleri bulunan sahil çok az dır. Bunların en ünlüsü Mersin Silifke ilçesinin Atakent mahallesindeki kumsaldır. Romatizma, cilt hastalıkları, ağrılar için öncelikle kumu kuru olan sahil bölgelerine ziyaret yapılmasının gerekli olduğu ve kum tanelerinin iri olmasına dikkat edilmelidir.

 • Sıcak deniz kumuna yatmak kan dolaşımınızı hızlandıracağı için eklem ağrılarınızı da engelleyecek, daha sağlıklı bir tatil geçirmenize yardımcı olacaktır.
 • Islak deniz kumunda yürüyüş yapmak kan damarlarının genişlemesine ve kanın yukarı doğru pompalanmasını sağlayarak kan akışını arttırır.
 • Doğal peeling etkisi vardır.
 • Deniz kumu ayak tabanlarınıza doğal pedikür etkisi yapacaktır.
 • Deniz kumu ile hafifçe ovulan cilt çok daha temiz ve canlı gözükecektir.
  Artık çağ ilerledi bilim ilerledi diyoruz. Ama insanların bitmez tükenmez isteklerinden neler meydana geldiğini farkında değiliz. Denize gidemedim deniz kumuyla oynayamadım demek yok, Kinetik kum artık evinizde ofisinizde her yerde. 

  İsveç bilim adamlarınca bulunana Kinetik Sand içinde %98 Deniz kumu %2 polimerden den oluşuyor. Bu kum kendi kendine yapışıyor. Başka hiç bir yüzeye yapışmıyor. Deniz kenarı sizin istediğiniz yerde, kovayı küreği hazırlayın. Üç yaş üzeri çocuklar için uygun. Büyüklerin  asla vazgeçemeyeceği aşikar...
                                                                                                                              SaygılarımlaDeniz ile buluşmadan evvel bu yazıları sizlere öncülük etmede faydası olması temennisiyle. 

Yorumlar

 1. Teşekkür ederim Ergun bey faydalı bilgilerinizi okurken burnuma deniz ve yosun kokusu geldi bile hatta bir ılık yel sıcaklık kumdan olsa gerek. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. Serdar bey Teşekkürler
  Elinizden çıkan muhteşem eserlerinizi icra ederken hafif bir meltem havası ile dolaşa bildim ise ne mutlu bana...Saygılarımla

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.