Ana içeriğe atla

Denizcilik ve Kabotaj haftası kutlama etkinlikleri

Bir devletin kendi limanları arasında yük, yolcu taşıma hakkı Dünya genelinde Kabotaj hakkı olarak geçer. Her devlet kendi ülkesinden olan gemilere limanlarda ayrıcalık tanır. Osmanlı devleti tarafından kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı gemilere ayrıcalıklar tanımışdır. Osmanlı devletinin bu tanımış olduğu ayrıcalıklar. Lozan Barış antlaşması ile 1923 yılında kaldırıldı.

Türkiye’de 1923 Lozan Antlaşmasının 28. maddesiyle kaldırılan (ilga edilen)kapütülasyonlar ve akdedilen ticaret sözleşmesi uyarınca “Ülkesinin kabotaj hakkı ile liman hizmetlerini (çekme, klavuzluk) kendi sancağına hasretmiş bulunmaktadır.” Söz konusu ticaret


sözleşmesi ile elde edilen kabotaj hakkı, 815 sayılı Kabotaj Kanunu ile tesbit edilmiş ve bunun kanunun yürürlüğe girdiği 1.7.1926 tarihinin yıldönümleri “Denizcilik Bayramı” kabul edilmiştir.

  Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık  ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

  Lozan Barış Anlaşması, Ticaret Mukavelenamesi, yerli yabancı gemilere eşit davranılması ilkesini getirmekle birlikte kabotaj seferlerini, balıkçılığı ve liman hizmetlerini kendi bayraklarını taşıyan gemilere hasretmek hakkını sözleşen (akid) devletler için saklı tutmuştu. Kabotaj Kanunu, böyle bir hakkın kullanılmasından doğmuştur.

  En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz.Denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu en kısa zamanda başarmalıyız.
                                                                                                               Mustafa Kemal Atatürk


1 Temmuz İstanbul' daki etkinlikler;

10.30  Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı Önünde Toplanma Ve Kutlamaların Başlatılması Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşmalar
10.45  Beşiktaş Belediyesi Bando Ekibi Konseri
11.00  Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Gösterisi
11.15  İTÜ Denizcilik Fakültesi Boru Trampet Takımı Gösterisi
11.30  Barbaros Hayreddin Paşa Türbesini Ziyaret ile Özel Defterin İmzalanması
11.45  Deniz Araçları Su gösterisi ve Deniz Şehitleri İçin Denizcilikle İlgili Kamu Kurum/Kuruluşları Ve Sivil Toplum Kuruluşları Adına Denize Çelenk Bırakılması

Harp Gemisi Gezilmesi Saat 10:00-12:00 / 14:00-18:00 arası Dolmabahçe saat kulesi önünden gemi ziyareti gerçekleştirilebilir.  Koordinasyon:  Kuzey Deniz Saha Komutanlığı

Beşiktaş Motor İskelesi-Four Seasons Otel Arası Sahil Bölgeside Yarışmalar ve Etkinlikler 12:00-16:00 saatleri arasında yapılacakdır.
 •  BUSAK/Sualtı Kulübü; Çöp Toplama Dalış Ve Çöp Heykeli
 •  BUSAR/ Arama Kurtarma Kulübü; Kurtarma Tatbikatı
 •  SAILING/Yelken Kulübü Denizde Bayrak Açma
 •  Dans Kulübü; Salsa, Tango Gösterisi
 • BUHOT/Halk Oyunları Topluluğu; Zeybek Gösterisi
 •  Radyo Kulübü Müzik Yayını
 •  Öğrenci Konseyi; Sandalye Kapma, Yumurta, Halat Çekme, Ruj  Sürme Oyunları.
Koordinasyon:  Bahçeşehir Üniversitesi
                                        
Biz modelci dostlarıda unutulmamış. Gemi Modelleri ve Resimleri Sergisi  01-21 Temmuz 2015 10:00-18:00 saatleri arası  Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisinde gezilebilir.
Koordinasyon: Moda Deniz Kulübü
Boğaz gezisi Beşiktaş motor iskelesinden 12:00-14:00 saatleri arasında gerçekleştirilecekdir.
Koordinasyon: Avrasya Den-Tur Koop.
29 Haziran 5 Temmuz arasındaki detaylı etkinliklere İMEAK Deniz Ticaret Odası'ndan öğrenebilirsiniz.
Tüm yarışmalardaki kardeşlerime başarılar dilerim. Denizlerimizi ne kadar kendi Ülkemiz için faydalı kullanabilirsek, Dünyada güçlü Ülkeler arasında yer alma şansına sahibiz.  Hep birlik de Denizlerimizle yarınlara....
Ülkemizin kıyı illerinde Denizcilik bayramı sebebiyle çeşitli kutlama etkinlikleri düzenleniyor..
Tüm Ülkemizin Denizcilik bayramı kutlu olsun ..

Yorumlar

 1. Merhabalar.

  Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun. Denizcilik ve Kabotaj bayramı kutlama faaliyetleri ile, ilk defa Kırşehir-Kaman-Hırfanlı barajında yapılan etkinliklere katılmak suretiyle tanışmıştım. Su üstü ve su altı olmak üzere gerçekten çok güzel etkinliklerdi.

  Ama her nedense, üç taraflı denizlerle çevrili ülkemizde denizcilik bir türlü gelişmedi. Bunun sorumlusu da ülkeyi idare edenlerdir.

  Selam ve dualarımla birlikte Cenab-ı Hakk'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Hayırlı ve bereketli bir Ramazan ayı geçirmenizi dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Denizcilik Bayramı hep kıyı illerimizde kutlanıyor gibi bir algı oluşmuşdu. Sayenizde iç sularımızda da kutlandığını öğrendim memnun oldum. Teşekkürler Recep bey
  Hep birlikde denizlerimizden daha çok faydalandığımız günlere doğru...
  Cümlemizin Ramazan ayından alınan feyizlerle bir yaşam geçirmesi temenlimle... Saygılarımla

  YanıtlaSil
 3. Denizcilik ve Kabotaj bayramı kutlu olsun. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ayrıca Piri Reis ve haritaları ile ilgili yazınızı da heyecanla okudum. Biz zavallı lar üç tarafı denizle kaplı ülkenin deniz tarihi hakkında bildiğimiz pırı reis ve Barbaros Hayrettin paşa haricinde bilgimiz kıt. Sizin sayenizde bütün deniz etkinliklerini öğreniyorum. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Serdar bey
   Bilgi paylaşdıkça çoğalır ilkemizden dağarcığımdakileri aktarabiliyorsam ne mutlu... Saygılarımla

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.