Ana içeriğe atla

Dünya mirası Piri Reis haritaları Milta Bodrum Marina'da


Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Milta Bodrum Marina’dan Dünya Denizcilik Tarihine ve Sanatına Büyük Katkı

Dünya denizcilik tarihinin en önemli isimlerinden olan ünlü Türk denizci Piri Reis’in Haritaları Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Milta Bodrum Marina işbirliğiyle; denizle iç içe yaşamın gözdesi Bodrum’un ilk tersanesinde, 1775 yılında kurulan ve şimdiki adıyla Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sit Alanında sergilenecek.

  Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Piri Reis’in haritalarının çini tablolar üzerine resmedildiği “Piri Reis Haritaları” sergisi 25 Haziran Perşembe günü saat 20:00’da, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S. Günsel ve Gagavuzya Cumhurbaşkanı İrina Vlah’ın katılımıyla, Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisinde gerçekleşecek açılış kokteyliyle birlikte deniz âşıkları ve sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

  Çini üzerine işlenmiş Piri Reis Haritalarının yanı sıra Kitab-ı Bahriye’den gravürler, usturlap ve quadrant panolar, 16. yüzyıl seyir aletleri replikalarının da yer aldığı bu uluslararası sergi 23 Temmuz 2015 tarihine kadar Milta Bodrum Marina’da ziyaret edilebilecek.

  Kuzey Kıbrıs’ta ve Türkiye’de, denizciliğin gelişimini destekleyen Yakın Doğu Üniversitesi ile Kuzey Kıbrıs sın ilk denizcilik ve Havacılık Üniversitesi olan Girne Üniversitesi nin öncülüğünde Bodruma getirilen “Piri Reis Haritaları” sergisinin küratörlüğünü  yurt içi ve yurt dışında birçok müze ve sergi projesine imza atmış olan, İstanbul Deniz Müzesi eski müdürü ve deniz tarihçisi Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü Danışmanı, Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Ali Rıza İşipek yapıyor.


  Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S. Günsel sergiyle ilgili yaptığı açıklamada “Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi bir yandan denizcilik tarihimizi bilmemiz ve öğrenmemiz açısından son derece önemli bir kültür hediyesi olarak gördüğümüz Denizcilik Tarihi Müzesini açma hazırlıklarını devam ettirirken bir yandan bu tür önemli sergilerle Türk ve Dünya denizcilik düşün yaşamına değerli katkılar sunmaya devam etmektedir. Bu doğrultuda Yakın Doğu Enstitüsü tarafından hazırlanan Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Milta Bodrum Marina işbirliğinde gerçekleştirilen “Piri Reis Haritaları” sergisinin dünya denizcilik kültürünün göz bebeklerinden biri olan Bodrum’da gerçekleştiriliyor olması bizler açısından çok mutluluk vericidir. Biz Piri Reis Sergisini de yine Yakın Doğu Üniversitesinin ve Girne Üniversitesinin tarihe sahip çıkma ve bu konuda toplumsal farkın dalık yaratma misyonunun çok önemli bir örneği olarak değerlendiriyoruz.” dedi.


Piri Reis

Yaşadığı çağda eşsiz bir kartograf ve navigasyon üstadı olmasıyla Osmanlı deniz tarihinde derin izler bırakan bir amiral tir. Osmanlı denizciliğinde gerçek anlamda haritacılık Piri Reis ile başlamış olup, hazırladığı 1513 tarihli Dünya ve 1528 tarihli Kuzey Amerika haritaları ile yazdığı “Kitab-ı Bahriye” adlı kitabı; tüm dünyada hayranlık uyandırmıştır. Kitab-ı Bahriye, Osmanlı amirali Piri Reis’in hazırladığı Akdeniz kıyılarına ait ayrıntılı bir harita kılavuzudur. 16. Yüzyılda Akdeniz ve Ege kıyılarına ait en kapsamlı bilgileri içeren plot kitabını yazan da Piri Reis’tir.

Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi
25 Haziran 2015 tarihinde saat 20:00 Açılacak 25 Temmuz 2015 Tarihine kadar sergi gezilebilir.

Kaynak: Yakın Doğu Üniversitesi

Yorumlar

 1. Büyük bir Türk büyüğümüz. Rabbim ondan razı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cümlesinden..
   Mekanları cennet olsun İnşallah Saygılarımla

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.