Ana içeriğe atla

İstanbul' da denize gitmek  İstanbul'da denize girmek, biraz cesaret biraz yürek birazda yol çilesi ekledik mi girilir. Malum yol durumu artık haritadan bakılmadan evden çıkılmıyor. Yollar acık mı? kapalı mı? Okullar kapandıktan sonra biraz hafiflese de kısmı trafik yoğun yollarımız mevcut...

  İEET işletmesi bu sene İstanbulluları deniz ile buluşturmaya başladı. En ünlü plajlarından biri olan  Şile plajına gitmek için Üsküdar'dan en az 2 saat, birde geri dönmesi var. İstanbul' un Kuzey plajları daha temiz oluyor. Boğazda denize girmek tam bir cesaret işi suyun üstü aşağı akıyor altı yukarı boş bırakmaya gelmez bir anda nerede olduğunuza siz bile şaşırırsınız.


  İstanbul genelde tarihi yapıları ile öne çıkan bir ilimiz. Nüfus sayısı da oldukça fazla olan aynı zamanda deniz ile iç içe olması yaşama deniz güzellikleri de katma açısından bulunmaz yerlerden biri oluyor. Tabi ki İstanbul plajları,  Akdeniz ve ya Ege denizi plajları ile karşılaştırmıyoruz. Bur da denize girmek genelde iznini yazın kullanamayanlar, hafta sonları denize girme özlemini gidermek amaçlı yada bizim gibi Ege ve  Akdeniz' e gitmeyen, günü birlik  İstanbul plajların da buluşmasına vesile oluyor.

  İETT, İstanbul’un plaj statüsünde olan ve halkın denize girdiği 60’dan fazla noktaya ulaşım sağlayan toplu taşıma hatlarının haritasını çıkardı.
Silivri’den Şile’ye; Bakırköy’den Sarıyer’ e; Çatalca’dan Beykoz’ a kadar İstanbul’un 12 bölgesindeki plajlara giden toplu taşıma araçlarının güzergahları ve hat numaraları şöyle:


  İstanbullular gitmek istediği plajın yakınından geçen hatlarla ilgili saat, güzergah, harita gibi detay bilgilere İETT ana sayfasında yer alan Hat Arama bölümünden ya da akılı telefonlarda bulunan MOBİETT uygulamasından kolayca ulaşabiliyor.


  Her sene plajlar dan üzücü haberler geliyor. Karadeniz plajlarına girenler lütfen uyarıları ve deniz yapısını göz önünde bulunduralım. Karadeniz'in huyu suyu farklıdır. Çok güçlü alt dan çekim gücüne sahiptir. Dalgalı havalarda fazla açılmaktan kaçınılmalı, denizin kabarık hallerinde kıyıda güneşlenmeyi tercih edilmeli ki Yaz mevsiminde üzücü haberlerle karşılaşmayalım daima can güvenliği önceliğimiz olmalı.

Bazen suyu bardak da görmekte fayda vardır...

Denize özlem, Denize hasret, Deniz ile iç içe geçirdiğiniz bir yaz mevsimi sizlerin olsun..

                                                                                                                            Saygılarımla

Yorumlar

 1. Merhaba,

  Blog keşif etkinliğinden geldim. Sizi takibe aldım bende bloguma beklerim :)

  Blog Adı: DJ Serhat Serdaroglu / Düğün DJ Hizmeti / Organizasyon
  http://dugundjhizmetiorganizasyon.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Serhat bey
   Başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla

   Sil
 2. İETT bugün İstanbul'lunun iftihar etmesi gereken bir kurum. Bahsettiğiniz konu bile İETT'nin İstanbul'luyu gerçekten düşündüğünün bir kanıtı. Hele o bahsettiğiniz MOBİETT uygulaması çok büyük kolaylık. Hala çok eksiklikleri olsa da teknolojiyi kullanmadaki başarısı ile bile tüm takdirleri hak ediyor. Ben de deniz ve güneşle içiçe neşeli bir yaz geçirmenizi dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Rabia Hanım
   Eski İETT den eser yok gibi, otobüs' ler klimalı inip binmek rahat gün geçtikçe daha iyiye gidecektir.
   Saygılarımla

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.