Ana içeriğe atla

Kumsala yazılan yazılar gibiyim

  Kumsalda yürürken aklımıza ilk gelen genellikle kumdan kale yapmak, şato yapmak. Kimi zamanda kendimizi kumlara gömerek Dünyaya bakış açımızı değiştirmek gelir içimizden. Her kez kendine göre fikirler üretmektedir.


Birisi var ki elinde tırmık kumsallarda yürüyor. Düz alanlar da tırmıkla şekiller çiziyor. İçinden geldiği gibi, Şimdi diyeceksiniz. Bizde çiziyorduk tahta çubuklarla ama bunun çizdiği kadar güzel olmuyordu. Andres Amador kumsallara çizdiği figürleri kartpostallara ve masaüstü resimleri olarak kaydetmiş. Bunları festivallere, özel etkinliklere ve gezi turlarına taşımış.


Andres Amador Arts, 
  Kendisi de biliyordu ki dalgalar gelip eserini kendisinden alıçak. Bunları resim' e çevirerek çok güzel bir hem iş hem de sanatı bir araya getirmiş. Sahiller ve kumsallar var olduğu sürece.

  Şimdiden tırmıkları hazırlayalım. Belkide farklı aletlerde kullanabiliriz. Fikri olanlar lütfen belirtsin. Bur da önemli olan yanımıza bir iki kişi daha almak ki üstüne basılmadan resmini çekebilelim.


  Bizim ülkemizde genelde geceleri ateş yakılır, etrafına toplanılır. Ama değinmeden geçmek olmaz, özellikle gençler kalp çizen isim yazanlara rastlamak mümkün. Gençlerin bu yaz bu konuya el atacağı  dan eminim yeni fikirler ortaya çıkacaktır.


  Yazımı sürdürmek istiyorum ama bakıyorum bu günlerde bir Deniz doldurma seferberliği başlatılmış gibi bu beni çok üzüyor.
  Denizlere de seyir halindeyken  martı görüldü mü yakında kara olduğu anlaşılır bir sevinç kaplar insanın içini, karada iken denizlerin doldurulduğunu görmek martıyı görmek ne kadar sevinçli ise bu o kadar üzücü....

  Kumsala yazılan yazılar gibiyim
  Belki bugün varım, yarın olmaya bilirim
  Hayat mı yorgun, ben mi
  Kalemin tükenmesiyle gidebilirim
                                                                                                                                                   
Andres Amador Arts,                                                                                                      
Sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Merhabalar.

  "Kumsala Yazılan Yazılar Gibiyim" başlığını görünce, önce hemen ilk aklıma gelen şeyi paylaşmak istiyorum. İnsanın hafızası ile ilgili evreyi ben, çocukluk, gençlik ve ihtiyarlık diye üç döneme ayırıyorum. Öğrendiğimiz şeyleri çocukluk dönemimizde kaya gibi sert olan hafızamıza yazarız. Gençlik döneminde kum gibi yumuşayan hafızamıza yazarız, ihtiyarlığımızda da artık su gibi olan hafızamıza yazarız. İşte artık hesabını siz yapın.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey çok güzel ifade etmişsiniz. Tıp ki ben...

   Teşekkürler Saygılarımla

   Sil
 2. Birazdan bir dalganın eserini alıp götüreceğini bile bile bu denli emek....Ama yine de anlatabilmek içinden geçenleri....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saadet hanım çocukların içlerinden geçenleri kumsallara vurması temenli siyle...
   Saygılarımla
   Enişteye de selam..

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.


Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.