Ana içeriğe atla

Yuvarlak gemi bulundu

  Karadeniz sularında tarih' e ışık tutacak yuvarlak gemi bulundu. Black Sea M.A.P (Karadeniz Bölgesi Deniz Arkeolojisi Projesi) çalışmaları Bulgaris' tan açıklarında ilk kez rastlanan Kolomb öncesi döneme ait Yuvarlak gemi enkazına ulaşıldı. Sanki gemi geçen ay batmış gibi dümenci gelse de beni gün yüzüne çıkarsa yelken açsak Karadeniz'e (bana öyle geldi)
Şu bizim boğazlardan kimler geçmedi ki, proje kapsamında 9. 10. yüzyıllara ait Bizans gemileri, 13. 14 yüzyıla ait Osmanlı gemileri aynı yol üstünde bulundu.  Bu gemiler şimdiye kadar hem yosun hem midye türleri tarafında istila edilmesi gerekirdi. Ama bu gemiler neden böyle gıcır gıcır, üstünden yüzyıllar geçmiş. Yüce mevlam yaşatacağını her türlü yerde yaşatıyor. Bizlerin görmesine vesile olan Karadeniz suyun 150 metre altında bulunmuş olması burada Oksijen olmamasından kaynaklanıyor. Bizler sene 2016 bu gemileri görmek nasip oldu.

  Şimdi aldı bir düşünce zaman kavramı ne kadar kısa zaten ayeti mealde "Rabbının katında bir gün sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir" Hac,47  bizlere bildiriyor.
  Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarından evvel bu sularda yelken açmış, kürek çekmiş nice ticaret yapmış insanlar bulunuyor. Bizim boğazlardan geçip Karadeniz'i ne var ne yok diye bakanlara nasip olmuş. Bakamıyan lara şimdi bizler onların gemilerine bakıyoruz.
 Yelkenler Fora iskele alabanda...

  Yuvarlak gemi genellikle Rönesans zamanında çeşitli sanatcılar tarafından freskleri ve tablolarında tasvir' ler olarak keşfedilmişti. Batı Avrupa nın duvar resimlerinde gemi figürlerin de görünür. Şimdiye kadar su altında bu gemilerden böyle sağlam bir vaziyette ilk kez bulunup artık geminin varlığı da tescillenmiş oldu.

  Antik gemilerin bulunması yapım teknikleri ve taşıdığı yükler, bizlere insanların yaşantısı, yedikleri içtikleri ve en önemlisi kullandıkları aletler hakkında kapsamlı belgeler sunuyor.  İstanbul da Yenikapı da "Theodosius limanı" gün yüzüne çıkan iskele kalıntıları ve gemi enkazı çeşitli anforalar insanların yaşam mücadelesi bizlere bir şeyler katması gerekiyor. Tabiki yaşantı biçimi aynı olmıya bilir, ama sonuçta yine insanlar olarak aynı yerleri paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz.


  Çanakkale boğazında bir milletin bir ulusun tarihini, yaşam biçimini, kültürünü, alfabesini ve en önemlisi yönetim şeklini değiştiren olguların başlangıcını denizin karanlık sularında yatıyor. Bir dönemim kapanıp bir dönemin başladığı anlara tanıklık eden gemisinden, denizaltısından ve askerinden izleri gün yüzüne çıkarmak kime nasip olur bilinmez. Bizlere dağıma anımsamak yaşananları yüreğinde hisseden toplum olmak yolunda düşen adımlar var olduğu gerçek.

  Denizler su üstünde yüzmesi, verdiği nimetleri tüketmesi ve yolculuk etmesi insanlara Nuh peygamberden beri nasip olmuş ve olmaya devam ediyor. Denizlerimizi temiz tutalım ve onlarda yaşayanların geleceği ile oynamayalım bilelim ki Dünya'da herkes görevini yapıyor. Bizler onları kollamak ve yaşatmak için kullanmayı ilke edinirsek. Hem yaşantımız güzelleşecek hemde bir şeyleri yaşatmış olarak gelecek nesillere aktarmış olalım.

Ne mutlu yaşamı ve yaşatmayı sevene... 
                                                                                                          Saygılarımla Ergun Adlim


Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.


Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.