17 Şubat 2015 Salı

Rahmi M.Koç Müzesi ziyareti

   Gemi maketçiliğini bir hobi olarak seçdiğimden bu yana eski gemileri nerelerde bulabileceğimi araştırıyordum. Bundaki sebep bir gemi maketi yaparken görsellik bakımından ve ayrıntı bakımından yakından görmek çok faydalı olabileceği kanısındayım. Ama malesef üzülerek belirtmem gerekirse yok denecek kadar az, bunlardan bazılarına belediyeler sahip çıkıp yaşatılmasına ön ayak olmuşlar.
Tabiki müzelerde aynı anda bir kaç tanesini bir arada görebileceğimden İstanbul'da bu konuda sivil olarak yapılmış bir tane müze mevcut oda Rahmi M.Koç Müzesi önceliğimi bu yandan kullanarak ziyaret etmek nasip oldu.


Haliç'in kıyısında yapılanmış hem açık alanında hemde kapalı alanında sergilenmekde olan Arabalar, Uçaklar, Gemiler, (Rosalie Buharlı Römorkör, Liman 2, Kont Ostrorog adlı gemilerlede Haliç turları düzenlenmekde) Trenler, (trenin birde Haliç kıyısına döşenen demiryolu üzerinden kısa bir nostaljik tur'da yapılabiliyor) Atlı arabalar, Motosikletler, Bisikletler, Bebek arabaları, bak en önemlisini unutuyordum Denizaltı başka bir yerde bulucağınızı zannetmiyorum.
Bir anım aklıma geldi şimdi askerliğimi gölcükde Maraşal Fevzi Çakmak D351 gemisinde yaparken her gün önünden geçdiğim Denizaltıların içleri nasıl diye merak ederken bir cesaretle Denizaltı nöbetçi subayından içini görmek istediğimi belirterek içini gezmek tanımak nasip olmuşduda gemideki arkadaşlara anlatdığımda halimize çok şükür etmişdik. Denizaltını en güzel yanı peleskopdan bakmak, yoksa o kadar dar alanlarda yaşamak kolay değil.


Rahmi M.Koç Müzesi sivil müzecilik anlamında elinden gelen en iyisini yapmak'dan geri durmamış. Fotoğraf'da çekmek serbest, gezmek'den bıkamayacağınız. Hiç akşam olmasında burası kapanmasın diyebileceğiniz yerlerden biri biraz yorulduğunuz zaman oturup yemek yiyebileceğiniz yerler ve ayrıca Fenerbahçe gemisinde şöyle Haliç'e doğru çay yudumlayacağınız. Bir zeytinin yağının nasıl yapıldığını görebileceğiniz. Benim açımdanda yakından gördüğüm Sadun Bora'nın Kısmet adlı teknesi,yelkenli teknelere olan ilgimi dahada artırdı.
Kısaca anlatmaya ve tanıtmaya çalışdığım Rahmi M.Koç Müzesi mutlaka görmenizi ve çoçuklarınızı bir kere götürüp gezdirmenizi tavsiye ediyorum. Çocuklar için etkinlikler ve derslerde mevcut. Biz büyüklerede kaynak bakımından çok şeyler bulacağını belirtmek isterim. Burdan aldığım derslerden biri olarakda İstanbulda o kadar görmediğim yerler varmışda benim haberim yokmuş...

İnternet sitesi:http://www.rmk-museum.org.tr/default.aspx
Adresi: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 - İstanbul
Tel: 0212 369 66 00   Faks: 0212 369 66 06
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar günleri arasında
                           Salı – Cuma Günleri
                           10:00 - 17:00
                         Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri
                         10:00-18:00 (1 Ekim - 31 Mart)
                         10:00-20:00 (1 Nisan - 30 Eylül)
                                                                                                Saygılarımla Ergun Adlim

5 yorum:

 1. çok güzeller, ayrıca,
  Berika dan geldim, takipteyim, bana da beklerim
  http://meleginhediyeleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Blog keşif etkinliğinden geliyorum. sizi takibe aldım. sizde beni takip ederseniz memnun olurum. sevgilerle,
  http://ciziyorumdikiyorum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. Tüm blog kardeşlerime teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim saygılarımla

  YanıtlaSil
 4. yıllar önce gitmiştim en kısa sürede tekrar ziyaret etmeliyim. bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum. Gfc den takibe aldım.bloğuma baklerim http://efsaninseruveni.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevilay Hanım hoş geldiniz. Bir mukavele...

   Sil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...