7 Mart 2015 Cumartesi

18 Mart Çanakkale Zaferi

 1.Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nda kullanılmış gemilerin maketlerinden oluşan sergi Çanakkale Evin’de açıldı. Çanakkale Valiliği 2015 Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen serginin açılışı Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Belediye Başkan Vekili Adnan Güler, Maket Gemi Modelisti Varol Or, 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş tarafından yapıldı.
  1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşlarına Katılmış Gemi Maketlerinin Sergisi Varol beyin 24 adet gemisi ile 5 - 15 Mart 2015 günleri arasında Çanakkale Evin'de gezilebilecek. Sergide bulunan maket gemileri arasında en önemlisi bence savaşın gidişatını değiştiren TCG Nusret Mayın Gemisi, 1911 yılında Almanya'nın Kiel şehrinde kızağa çekildi ve 1913 yılında Osmanlı Donanması'na getirildi.


26 mayın'ı 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece Nusret mayın gemisi Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi (Akpınar) Bey komutasında düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Erenköy'deki Karanlık Liman'a mayınlarını bıraktı.
  Nusret'in döşediği mayınlar 18 Mart 1915'te Çanakkale harekatının kaderini değiştirmiş, ona "dünyanın en ünlü mayın gemisi" unvanını kazandırmıştı. Nusret'in mayınları 639 kişilik mürettebatıyla Bouvet, onun ardından HMS Inflexible ve Bolva  zırhlılarını sulara gömmüştü.


 Nusret Mayın Gemisi, 1962 yılında özel kişilerce satın alınmış, Kaptan Nusret adıyla kuru yük gemisi olarak hizmet vermiştir. 1990 yılında Mersin açıklarında alabora olmuştur. 1999 yılında bir grup gönüllü tarafından su yüzüne çıkarılan Nusret Mayın Gemisi, 2003 yılında Tarsus Belediyesi tarafından, Çanakkale Savaşları ile ilgili heykellerin de yer aldığı bir çevre düzenlemesi ile anıt haline getirilmiştir. 2011 yılında İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen Nusret Mayın Gemisi’nin bire bir ölçülerindeki "tıpkı yapımı" bugün de Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığında sergilenmektedir. 18 Mart günü Çanakkale boğaz'ında Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemileri gezilebilecek.


Hafız Nazmi Bey: Balkan Savaşı’ ndan sonra Çanakkale Boğazı Mayın Grup Komutanlığı’ na ve Kılavuzluğa atanmıştır. Balkan Savaşı’nda bir iki düşman gemisini batırmıştır. 18 Mart 1915’te kazanılan başarıda büyük pay sahibi olan Hafız Nazmi Bey binbaşı'lıktan emekli olmuştur. Binbaşı Nazmi (Akpınar) 65 yaşında iken 5 Mayıs 1940’ da vefat etmiştir.

Tophaneli Hakkı Bey: Nusrat Mayın Gemisi komutanıdır. Bu görevden iki gün önce kalp krizi geçirmiştir. Tüm ikazlara rağmen bu göreve katılmak istemiştir. Mayınların döşenmesinden sonra, geminin düşman projektörlerine yakalanıp, görev başarısızlığa uğrayacak korkusuyla ikinci bir krizle, Çanakkale’ ye dönemeden vefat etmiştir. Şahadet şerbetini içmiştir.

Diğer Personel: Güverte Yüzbaşısı Hüseyin, Onyüzbaşı Çarkçı Ali, İkinci Çarkçı Ahmet, Üçüncü Çarkçı Yüzbaşı Hasan, Elektrik Zabiti Mülazım Hasan, Top Zabiti Mülazım Kadri Bey ve elli dört nefer.
Bu vatanı bizlere teslim eden tüm şehitlerimize Allah c.c rahmet eylesin...
                                                                                                                    Saygılarımla Ergun Adlim
Kaynaklar:
Çanakkale Valiliği
Nusret mayın gemisi.com

2 yorum:

  1. Bana göre çanakkale bir Türkün ikinci hacc'ı gibi.Allah butun sehitlerimizden razi olsun...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Berika hanım çok doğru bir teşhis, Çanakkale,yi anlamak için kendimizi onların yerine koyup bir kere düşünmek gerekiyor. Allah c.c cümlesinden razı olsun onlar bizlere haklarını helal etsinler. Onlara laik oldukmu acaba....

      Sil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...