11 Mart 2015 Çarşamba

Blogger navbar kaldırma

   Blogger  kardeşlerime bir faydam dokunsun diye başıma gelenlerin çözümlerinide arasıra blogumda yayın'lıyacam. Bunlardan biride navbar boşluğu, kaldırmak istiyenlerin benim gibi çoğunlukda ama kaldırılan yerin kazananların az olduğunu görüyorum. Navbar' ımızı normal olarak Yerleşim - Navbar - Düzenle'ye girip Kapalı şikkını işaretleyip Kaydet butonuna basıyoruz.

  Navbar'ımız görünmez oldu. Sayfamız her bir kayıt'dan sonra aşağı doğru uzuyorda uzuyor. Bunu kısaltmanın yollarından birisi kayıt sınırını azaltmak, Yerleşim - Blog Kayıtları - Düzenle - Ana sayfadaki kayıt sayısı kutuçuğuna belirlediğimiz sayı, Malumunuz blog sayfaları internet aramalarında arka sıralarda görünürler. Blogger kardeşlerimde sayfama gelene daha çok şeyler gösterim, sayfada tutmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

  Her zaman bir işlem yapmadan evvel blogumuzun bir yedeğini alıyoruz. Bir de belirtmemde fayda var. Her zaman blogunuzun komple bir yedek dosyası bunun içinde yayınladığınız fotoraflar, yazılar, yazılar ayrı ayrı dosyalar halinde mümkünse o yayında yayınladığınız resimleride içinde barındırsın ki; bloger kapanır yada blogunuz kapanır bunları başka bir sitede veya blog'da yayınlama fırsatı bulursunuz emekleriniz bir kenarda dursun.  

    Navbar kaldırarak boşalmış alanımızı kullanmak için Şablon - HTML'yi Düzenle bölümüne giriyoruz. Karşımıza çıkan alandaki kodlardan <b:skin>---</b:skin> sırasındaki solda bulunan rakamın yanındaki ufak üçgeni bir kere sağ tıkladığımızda içinde bulunan kodlar acılıyor.
  Burada bu kodları yazılan yere geliyoruz. Bu kodlar Basit şablona göre alınmışdır diğer şablonlarda değişiklik gösterebilir ama .content-inner bu kod değişmez aynıdır.

.content-inner {
  padding: $(content.padding) $(content.padding.horizontal);
}

  Burayı bu şekilde değiştiriyoruz. Burda dikkat etmemiz gereken } bu işaretden sonra mutlaka bir sıra boş bırakılmış olması gerekiyor. Her belirtilen işlemler arasında bir sıra boş kalıcakdır. Bunu kodlara bakdığınızda anlıyacak ve göreceksiniz.

.content-inner {
padding: 10px;
margin-top: -30px;
}


      Gelelim anlamlarına padding değeri belirtdiğimiz pixel oranı sayfanı içini dışarı doğru yaklaştırmasını veya uzaklaştırmasını belirtiyor. margin-top sayfamızın dış kenarlarını yukarı veya aşağı doğru götürmemizi sağlıyor. Bunlara ilaveten yapabileceklerimiz,
padding-right: 0px; sağ tarafa yaklaştırma veya uzaklaştırma,
padding-left: 0px; sol tarafa yaklaştırma veya uzaklaştırma,
Terciğimize göre bunları } bu dan evvel koyuyoruz istediğimiz gibi ayarlıyoruz. Eğer yapdığımız işlemlerde bir yanlışlık varsa Şablonu kaydet butonuna basdıktan sonra size hatayı ve yerini gösteren bir yazı çıkacakdır. Yoksa kaydetdikten sonra blog görüntüleyip durumu kontrol ediyoruz ve istediğimiz gibi olana kadar rakamları değiştiriyoruz.


   Şimdi buraya kadar okudum ama anlamadım veya ben hiç bunlara girmeyeyim diyen varsa naçizane önerim. Kendine boş bir deneme blog açıp orda denemesini yapmasını a ben bunları yapabiliyormuşum dedikten sonra kendi bloguna uygulamasını tavsiye ediyorum. Böylelikle deneme blogunda önceden yapdığı değişikleri görür ve uygular ne olup bitdiğini test eder, sonuçları görür. Sizlerinki ufak çabalarla kalmasını dileyerek'den buraya kadar okuduğunuz içinde Teşekkürler.

                                                                                                                     Saygılarımla Ergun Adlim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...