4 Mart 2015 Çarşamba

Deniz süngeri nedir

    İnsanoğlu hep bir şeyleri araştırarak günümüze kadar etrafında kullandığı alet edavat, yiyecek içecekleri geliştirmişdir. Denizlerde gezinmiş, denizin altında neler var diye araştırmış ve bulduklarından kendine yararlı olanları kullanmışdır. Bunlardan biride Deniz Süngeri evet sünger bügün her kesimin kullandığı çok pratik ve faydalı bir araç olarak elimizin altında. Eskiden denizlerden çıkarılması oldukça güç ve çaba harcanarak çıkartılıp kullanılıyordu.

Denizlerde Avlanması Tamamen Yasak Olan Cins ve Türler:
Yunuslar, foklar, denizanaları, eşkina ve mersin balıkları, beni balığı, yağlı balık, deniz kaplumbağaları, ticarî deniz süngerleri, pina, kırmızı yıldız, triton, denizatı, denizkulağı, kırmızı ve siyah mercanlar ve güneşlenen köpek balıklarının (Cetorhimus maximus), Posidonia oceanica, Zostera noltinin, iç sular dâhil bütün sularımızda avlanmaları, toplanmaları yasaktır.
Süngercilik diyince akla Bodrum süngercileri geliyorki onlar dünyaya süngeri tanıtmış ülkemizin ismini süngerle nice ülkelere götürmüşlerdir.

Son Süngerci- Derin maviye adanmış bir ömür
Mehmet Baş
 Bodrum süngercilerinden biride abimiz büyüğümüz son süngerci olarak bilinen "Aksona Mehmet"  lakaplı Mehmet Baş aynı zamanda 'Son Süngerci- Derin maviye adanmış bir ömür' adlı kitabın yazarı olarak kendi kelamından şunları söylemekdedir;
"Süngerciliği 200 yıl önce biz başlattık. 1986 yılında baş gösteren bir bakteriyel hastalık nedeniyle süngercilik yasaklandı. Yasak kalkmayınca, sünger avcıları birer birer teknelerini mavi yolculuğa ayırdı. Bugün mavi yolculuk varsa Bodrumlu süngerciler sayesinde vardır. Komşu Yunanistan'a ait Kilimli (Kalimnos) Adası süngerciliğin başkenti oldu. Onlar yılda yüz binlerce dolar kazanırken, biz süngeri vitrinlerde görmeye başladık. Yasaklamayla koruma olmuyor."

Son Süngerci- Derin maviye adanmış bir ömür
    Tirhandil boyunun 1/3 kadar genişliği olan tekne anlamına geliyor. Bu tekneler süngercilerin vazgeçilmezi olarak senelerce kullanılmış. Günümüzdede hala gezi amaçlı  olarak kullanılıyor. Tirhandil rüzgâra ve yelkene uygun bir tekne olduğu için  süngerçi denizin altına daldığı zaman nefes alıp verirken cıkardığı hava kabarcıkları suyun üstüne vardığında Tirhandilin dümeninde olan kişi bu kabarcıkları takip ederek dalgıçın hava hortumunu germeden manevra yapmalarını sağlıyordu. Nerden nereye geldik biraz daha dalarsam mercan kayalıklarından bahsetmeye başlıyacam. Bütün canlı cansız insanoğlunun hizmetine verilmiş..

  • Doğal sünger hiç damlatmadan daha çok suyu tutar temizlenmesi kolaydır ve daha ağır işte daha uzun süre dayanır. Evde ve kapalı mekanlarda koku duman emer.
  • Mutfak temizliğinde bulaşıkta tüm yüzeylerin silinmesinde ve endüstride kullanılır.
  • Cilt ve makyaj temizliğinde bebekleri yıkamada cerrahi ve optik temizlikte arabadaki hassas yüzeylerin temizliğinde kullanılır.
  • Düzenli olarak kullanıldığında vücut temizliğinin yanı sıra yüksek emişi sayesinde ölü hücreleri de temizler.
  • Selülitleri önler yağ bezlerini giderir. Bakterileri yok eder. Cildinize nem ve ferahlık verir. Deri altındaki kılcal damarlara masaj etkisi yapar.
  • Ameliyatlarda kan emici olarak kullanılır. Mikrop taşımama özelliği vardır.

                                                                                               Saygılarımla Ergun Adlim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...