1 Nisan 2015 Çarşamba

İlk türk deniz kuvvetlerinin kurucusu

  Çaka bey; Türk'lerin ilk olarak denizlerde hakimiyetini ufak ufak belli etmeye başladığı senelerde bir yiğit çıkarki Çaka bey, 1071 Malazgirt savaşından sonra Türk'ler Anadoluya yayılmaya beylikler kurulmaya başladığı senelerde, Çaka bey Danişmend Gazi’nin kumandanlarından biri olarak Malatya dolaylarında başarılı çalışmalar gösterdi. Katıldığı akınlardan birinde Bizans Kumandanı Aleksandros’a esir düştü ve Konstantinopolis götürüldü.
  Bizans İmparatorluğu Çaka bey'deki üstün yetenekleri görerek onu saraya alarak soyluluk unvanı ve bazı ayrıcalıklar tanıdı, sarayda yunan'ca öğrendi. 1081 yılında Bizans tahtına I. Aleksios Komnenos çıkınca Bizans imparatorluğunda çıkan kargaşadan istifade edip kaç'dı. Kendine ufak bir beylik kurmak için topladığı askerlerle İzmir'i rum'ların elinden alarak kendine İzmir beyliği kurmuş'dur.


  Denize olan merakı ve becerilerini bir araya getirmek için bir tersane kurulmasına ve gemiler inşa edilmesine başlamış' dır. İlk olarak 50 adet yelkenli gemilerden oluşan donanmasını Ege sularına açılıp Çeşme, Urla, Foça'yı beyliğine bağlamış'dır. 1081 yılı Türk Deniz Kuvvetlerinin kuruluş yılı olarak kabul edilmiştir. 1090 yılında Sakız ada'sını almış böylelikle Ege Denizinde adını duyurmuş
dur. Bunu duyan Bizans İmparatorluğu hemen donanmasını göndermiş ve Çaka bey komutasındaki ilk Türk Donanmasıyla Karaburun ile Sakız Adası arasında kalan Koyun Adaları civarında karşı karşıya gelmişlerdir. Tarihte “Koyun Adaları Muharebesi” olarak geçen bu Türklerin ilk deniz savaşında  Bizans donanması ağır kayıplarla geri çekilmek zorunda kalmıştır.


  Çaka bey günden güne güçlenen donanmasıyla Sisam ve Rodos adalarını alınca Bizans imparatorluğu güçlenen Türk Donanmasından kurtulmak için daha güçlü bir donanma hazırlatarak Ege Denizine gönderdi. Ege Denizine gelen Bizans donanması Çaka bey'le karşılaşmaya cesaret edemiyerek Sakız adasına sığındı, Çaka bey adayı kuşatarak fethetmek için çalış'dı ama buna muvaffak olamadı.
  Çaka bey Ege'den Bizans'a doğru deniz kıyılarını alarak ilerlemeye başladı. Bizans merkezlerini tek tek zapt ederek Çanakkale sınırlarına kadar gelmiş'dir. Burada Anadolu Selçuklu Devleti´nin hükümdarı ve aynı zamanda damadı olan I. Kılıç Arslan’la buluşmuştur. Beraberce boğazın en çetin kalesi olan Abidos’u kuşatmışlardır. Çaka bey gücünü çoğaltmak için Türk boylarından Peçenek'lerle birleşmiştir. Bizans, bu ittifaka karşı koyabilmek için Kıpçaklar'dan paralı asker desteği almış ve başarılı olarak Peçeneklerin çoğunu öldürmüşlerdir.


  Çaka Bey´in Kılıçarslan´la müttefikliği Bizans´ı tedirgin etmiştir ve Bizans Kılıçarslan´ı Çaka Bey´e karşı kışkırtmıştır. Çaka Bey Kılıçarslan´ın damadı olduğu için Kılıçarslan´ın tahtında gözü olduğu yalanı söylenir. Bunun üzerine Kılıçarslan´ın Çaka Bey´i öldürttüğü Bizans kaynaklarında iddia edilse de, bu konuda görüş birliğine varılmamıştır. Bazı kaynaklarda ise Abidos kuşatmasının başarılı olduğu ancak  Çaka Bey kuşatma sırasında aldığı yaraların tesirinden kurtulamayarak vefât ettiği belirtilir.
Daha nice gözü pek yiğit Türk'ler Dünya üstüne gelecek ve Dünya'ya Türk'ün gücünü gösterecekdir. Çaka bey'in güzel İzmir'imizin ilçesi Çeşme'de bir anıtı bulunuyor.
Çeşme belediyesine tarihimizin unutulmaması ve unutturulmaması adına yapmış olduğu bu hizmet için teşekkür ediyorum.
Allah c.c Türk Deniz Kuvvetlerine zeval vermesin...

                                                                                                                 Saygılarımla Ergun Adlim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...