10 Nisan 2015 Cuma

Atatürk'ün teknelerinin maketleri Anıtkabir'de

Maden Mühendisi ve Minerolog Prof. Dr. Coşkun Unan'nın yapmış olduğu Çanakkale ve  Kurtuluş Savaşın'da Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün misafirlerini ağırladığı 17 adet tekne ve bir adet uçağın maketlerinden  oluşan eserlerini


Anıtkabir Komutanlığına bağışlamıştır. Prof.Dr.Coşkun UNAN tarafından müteakiben Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz naaşını taşıyan vagonun maketi de yapılmıştır. Maket Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde sergilenecektir.  Bu eserlerin arasında ilk defa yapılan Atatürk'ün Kurtuluş savaşında kullandığı bir keşif uçağı 'BLERIOT XI-2' VE Atatürk'ün yurt gezilerinde kullandığı, aziz naaşını taşıyan 'Beyaz Vagon' da bulunmak dadır.


 Koleksiyonda Nusret mayın gemisi, Muaveneti Milliye, Bandırma Vapuru, Alemdar Vapuru, İnebolu Kayığı, Marmara Kayığı (Kançabaş), Ertuğrul Yatı, Savanora Yatı, Söğütlü Yatı, Acar Motoru, Sarı Zeybek bulunmak dadır.


  Atatürk'ün kullandığı kayıklar Yolava Kayığı, Florya Kayığı, Sandal olarak kullandığı Boğaz Olta sandalı'da bulunmak dadır.  Atatürk'ün isim babası olduğu Denizaltı Yıldıray Denizaltısı;

"Yıldıray" adının kökeni
Atatürk, zamanın başbakanı Celâl Bayar'a 17 Ocak 1938 tarihli açıklama notunda şöyle diyordu:
"Yeni dört denizaltı gemimiz için bildirdiğimiz isimler şunlardır: Saldıray, Batıray, Atılay, Yıldıray. Bunların manalarını izaha bile hacet olmadığı kanaatındayım. Manaları; Türkçe olan bu kelimelerin kendisindedir."
Bu doğrultuda ilk "TCG Yıldıray" denizaltısına bu isim verilmiş; aynı isimdeki ikinci denizaltı olan TCG Yıldıray (S-350)'nin adı da Atatürk'ün bu isteğinden köken almıştır.


  Atatürk'ün naaşını taşıyan harp gemileri olarak Zafer Muhribi, Yavuz Zırhlısı
Zafer Muhribi Naaş'ın Haydarpaşa acıklarında bekleyen Yavuz zırhlısına taşımış, Donanma Komutanı Amiral Şükrü Okan, Harp Filosu Komutanı, İhtiyat Filo Komutanı, Kurmay Başkanları, Filotilla Komodorları, Yavuz komutanı, Hamidiye komutanı ve üst rütbeli subaylar tarafından Yavuz zırhlısına alınarak, Yavuz’un kıç güvertesindeki 28 cm.lik topun önüne yerleştirilmiştir.


  Aziz naaşın dört ucunda birer subay ve ayak ucu tarafında da merasim kıta'sı saygı nöbetine başlamıştır. Yavuz’un 101 pare top atışı ile başlayan törene limanda demirli bulunan misafir İngiliz,  Rus, Alman, Fransız, Yunan, Romen gemileri de 21 pare top atışı yaparak katılmışlardır..

Serginin bütün resimlerini bur dan indirebilirsiniz.
06 Nisan 2015, Pazartesi
Türk Silahlı  Kuvvetlerinden Haberler-4
                                                                                                            Saygılarımla Ergun Adlim

2 yorum:

  1. Çok güzel yayınlar başarılar ve iyi blogl arlar Ergun bey..
    Blog yazar arkadaşaları kendi sayfamda da görmek isterim ;)
    http://bursasevdam.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Ayhan bey sizlerden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.. saygılarımla

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...