16 Nisan 2015 Perşembe

Grand Turk Gemisi

  Kaptan ve tüccar olan Richard Derby 17. yüzyıl başlarında gemilerle ülkeler arası tiçaret yapan Richars Derby daha hızlı, daha fazla yük taşıma ve korsanlarla baş edebilmek açısından kendisine 'Grand Turk' adlı bir gemi yap dırdı. Osmanlıdan etkilenmesi ve ticaretini uzak ülkelere yaymayı genişletmek adına 1782 yılında Massachusetts Salem'de ilk 'Grand Turk' (Büyük Türk) denize indirildi.


  Richars Derby (1712–1783) ölümünden sonra oğlu Elias Hasket Derby  'Grand Turk' sayılarını dört'e çıkararak deniz yolu ile ticareti geliştirdi. Osmanlı ile ticaretini Levant bölgesinden (Bilâdü'ş-Şâm - Şam Vilayeti) aldığı kuru üzüm, halı, reçine ve deri gibi ürünleri Amerika’nın New Englang bölgesine taşıdı. Amerikan ticaret gemileri ilk kez İzmir’i 1797, İstanbul’u 1786, İskenderiye’yi 1800 yılında ziyaret ettiler.

Levant bölgesi:

  • Doğu Akdeniz'e Levant Denizi denir, bölgede konuşulan Arapça Levant Arapçası dır.
  • Doğu ve Akdeniz mutfaklarının birleşiminden oluşan Levant mutfağı özellik lede Humus mezesi oldukça meşhurdur.
  • Hristiyanlar için Antakya ve Kudüs, Müslümanlar için Kudüs ve Şam, Yahudiler içinse yalnız Kudüs dini anlamda özel yere sahiptir.
  • Bölgedeki egemen etnik grup Arap olsa da, dünyadaki Yahudi nüfusunun yarıya yakını ve Türk, Ermeni, Süryani, Rum gibi gruplar bölgede yaşar. Bunun dışında Dürziler, Arap Ortodokslar, Alaviler (Nusayriler) ve Marunilerin ana vatanı sayılır.  1800 yıllarında Elias Hasket Derby gemi sayısını yirmi altı 'ya çıkarak deniz ticaretinde söz sahibi olmasından İngiliz 'ler rahatsız oldular. Grand Turk I, Kaptan Thomas Simmons yönetiminde 13 Haziran 1781 tarihinde Defians ve Venus adlı İngiliz gemilerini ele geçirdi. Grand Turk I yirmi iki ay içinde en az on altı İngiliz gemisini ele geçirdi ve İngiltere ’nin ticaretine önemli bir darbe vurdu. Grand Turk II ve III büyük karlarla Boston ’dan Çin ’e et, patates, un, peynir taşımaya başladılar.
İngiliz 'lerle Amerikalılar arsındaki bu deniz savaşı sona erinçe 'Grand Turk' aslen Salem'li olan (Salem ABD'nin Massachusetts eyâletine bağlı Boston şehrinin yakınında bulunan kasaba)  Billy Gray tarafından 8000$ satın alındı.


Grand Turk içinde bulunduğu dizi ve filmler;

Hornblower, 1998-2003.
Longitude, 2000.
Monsieur N., 2003.
To the Ends of the Earth, 2005.
Crusoe, 2008.
Michiel de Ruyter, 2015.
                                                                                    Saygılarımla  Ergun Adlim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...