6 Nisan 2015 Pazartesi

Gölcüklü Kursiyelerden Model Gemi Sergisi

Kocaeli’nin Halk üniversitesi KO-MEK

  Bir belediyenin halk için bir üniversite niteliğinde kurduğu eğitim öğretim her sene gelişerek devam ediyor. Halk Üniversitesini öyle yaygın'laşdıkı bütün ilçelerde eğitim öğretim ve sergileri bütün hızıyla devam ediyor. Branşların içinde öyle bir branş var ki 'Ahşap Teknolojisi' bu branşın altıda verilen dersler 3D MAX, Ahşap Boyama ve Vernikleme, Ahşap Oyması, Bilgisayar Destekli Proje Çizimi (Autocad), Model Gemi Yapımı ve Sedef Kakma dersleri bulunuyor.


  Model gemi yapımı derslerinde ders veren ustalarımızdan Yusuf Akmeşe hocamızın yetiştirdiği, öğrencilerin yapmış olduğu birbirinden güzel Gemi modellerini uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi sempozyumunda sergilediler.


  Yurt safasında gemi modelciliği kalkınması ve ilerlemesi açısından hocalarımıza yetiştirdiği öğrencilerinde öğrenci yetiştireceği günler gelecek'dir. Sergi'yi gezen görenler gemi modelciliğine ilgilin alkanın çoğalmasına katkıda bulunuyorlar. Üretimi el işciliği olan mesleklerdeki sabır, çalışma düzeni bir üretimden sonra ondan duyulan haz, bütün bunları gemi maketlerine bakan gözler keşfedecek ve o sabrı, çalışmayı kendilerinde hissediceklerdir.


  Ayrıca sergide Gölcük – KO-MEK Usta öğreticisi Yusuf Akmeşe hocamızın resimler'ide bulunmak'dadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 'Sahne Öğretmenlerin' yarışmasında değerli hocamız Yusuf Akmeşe diğer sanatlar alanında katıldığı performansı ile birinci oldu. Kendisi daha nice öğrenciler ve sanata değer veren kişiler yetişdireceğinden eminim. Bir ülkenin şimdiki zamanı gelecek zamana aktarmada bilgi ve becerisi sanat ve sanatçıyla ölçülür. Şimdiki kuşaklar öğrendikleri sanatı geliştirerek gelecek kuşaklara aktarıcaklardır.


 Sergide bulunan gemi maketleri Saltanat kayığı, Yalı sandalı, Olta sandalı, Nusret mayın gemisi, Üsküdar vapuru (plan çizimi ve yapımı ustamıza ait dir), Mahmudiye kalyonu, Kemalreis fırkateyni, Savanora yatı, Çektirme, Kançabaş, Tirhandil ve bir çok gemi maketi bulunmak dadır.

                                                                                                            Saygılarımla Ergun Adlim
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...