9 Mayıs 2015 Cumartesi

Denize yapılan ilk cami, Kılıç Ali Paşa cami şerifi

  Uluç Ali Paşa 1571 ile 1587 yılları arasında kaptanı-derya olarak görev yapmış bir Osmanlı denizcisidir. İtalyan asıllı olup müslüman olmadan önceki ismi  "Giovanni Dionigi Galeni"dir. Osmanlı donanmasının önemli komutanlarından olup İnebahtı deniz savaşında gösterdiği başarı ile bilinir. Barbaros Hayreddin Paşa tarafından yetiştirildi. Osmanlı donanması ilk defa 1571 yılında Papalık, Malta, Venedik ve İspanya müttefik donanmalarına karşı yenildi.


   Bu savaş' da Uluç Ali Paşa himaye' sindeki hiç bir gemiyi kaybetmeden düşmanın sol kanadı olan Malta donanma' sının bütün gemilerini batırdı. Bunun üzerine Sultan II. Selim gösterdiği başarıdan dolayı kaptan-ı deryalığa getirip Uluç lakabı Kılıç olarak çevirerek, Kılıç Ali Paşa adını aldı. On altı sene kaptan-ı deryalık makamında kaldı.


   Kılıç Ali Paşa  yaşı ilerledikçe içinden hep bir cami yapmak geçiyordu. Zamanın padişahı III. Murad huzuruna çıkıp. Ömrünün bu son zamanlarında içinde hamamı, medresesi, sebil hanesi olan bir cami yapmak için izin istediğini söyledi. Cami yapımı için yer tayininde bulundu. Padişah' dan izin alınmadan cami yapılmaz ve yapılacak camilerde iki minare bulunmazdı. İki minareli camileri sadece padişah yapa bilirdi. Bunun üzerine III. Murad latife olsun diye  “Sen deryalar serdarı sın. Sana karadan bir karış toprak veremem. Var git cami' i deryaya kur!” dedi. Kılıç Ali Paşa üzülerek yanından ayrıldı.


  Kılıç Ali Paşa cami yapma arzusu ve isteğiyle tez elden baş mimar olan Mimar Sinan'a yanına vardı. Bir cami yapdırmak istediğini fakat padişahın deniz' e yaparsa izin verdiğini anlatdı ve deniz' e nasıl bir cami yapılabileceğini danışdı. Koca Mimar Sinan  Ağa düşünmeye başladı ve çareyi sığ olan Tophane önleri aklına geldi. Karadan deniz' i doldurarak bir alan oluşturacağını bunun üzerine istediklerini yapabileceğini ve de padişahın emrinin yerine getirilmiş olacağını söyledi. Bunun üzerine hemen çalışmalara başlandı.


   III. Murad sonradan “Maksadım lâtifeydi, dilediği yere cami'sini yapsın, bunca külfete girmesin!” dedi Kılıç Ali Paşa padişahın ilk emrinden çıkmadı ve günümüze kadar gelmiş olan Kılıç Ali Paşa cami' si ve yanında medrese, hamam ve sebilhane külliyesi 1580 yılında bitirilip ibadete açıldı.
İspanyol romancı Cervantes (Don Kişot' un yazarı) Haçlı donanmasında askerdi. İnabahtı harbinden İspanyaya dönerken Kılıç Ali Paşa emrindeki Osmanlı donanması tarafından kuşatılıp esir alındı. Mimar Sinan'na emrine verilip cami inşaatın da çalışmış dır. Daha sonra sahibi tarafından azat edilip İspanyaya geri dönmüş dür.


  Kılıç Ali Paşa ölümünden sonra cami bahçesine türbesi yapılmış dır. Türbe etrafında yiğit leventlerin kabristanları bulunmak dadır.  Mimar Sinan üç Kaptanı Derya için üç cami yapmış. Sinan Paşa'ya Beşiktaş' ta, Piyale Paşa'ya Beşiktaş' ta, Kılıç Ali Paşa'ya Tophane'de.
Bizler tek başımıza bir cami yapacak güç olmadığından. Yinede kendimizi şanslı görmek gerekir, eskiden olsaydı bir mermer blok alamazdık ama günümüzde elimizden bir tuğla almak gelir.

İbn Abbas r.a' dan yapılan rivayette, Peygamber Efendimiz'in şöyle buyurduğu söylemiştir.

"Kim Allah c.c için, isterse bağırtlak kuşunun kendi yumurtası için yapmış olduğu yuva kadar olsun, bir mescit yaparsa, Allah c.c cennet'de onun için bir ev yapar"

                                                                                                                    Saygılarımla Ergun Adlim            
Kılıç Ali Paşa Hamamı

Bir Levent Kabristanı
Bir Levent Kabristanı

6 yorum:

 1. Ergun bey, emeğinize sağlık bir konu hakkında daha faydalı bilgi edindik. Sayenizde yenilerini de bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Serdar bey, elimizden geldiği kadar, ufak çalışmalar desteklerle büyür...
   Sizlerin destekleri sayesinde... Saygılarımla

   Sil
 2. Çok teşekkürler sayenizde güzel bir bilgi kazandırdık dağarcıgımıza

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berika hanım teşekkürler
   Sizlerin çalışmalarını örnek alarak bir şeyler yapma çabası... Saygılarımla

   Sil
 3. Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...