12 Mayıs 2015 Salı

Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya seyri ve sonsuzluğa uğurlanışı sergisi

  Ertuğrul Fırkateyni' nin Japonya seyrinin 125.yıl dönümü anısına Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
Bunlardan biri İstanbul Deniz Müzesinde oluşturulan "Ertuğrul Fırkateyni' nin Japonya seyri ve sonsuzluğa uğurlanışı sergisi" İstanbul Deniz Müzesinde bir sergi oluşturulduğunu duyar duymaz soluğu müzede aldım.  Çocuk' ları çok sevdiğimden, sınıf sınıf talebeler müzenin girişinde sıralanmışlar. Hep beraber içeri girdik ama afacanlar maşallah şimdiden hepsi birer levent olma yolunda heyecanlılar. Ne de olsa Barbaros'un torunları yetişiyor.


  Bende hemen  Ertuğrul Fırkateyni sergilenen bölüme geçtim. Duygulanmamak elde değil; leventler denize açıldı mı arkasında bıraktığı kişiler hep onlar geri gelecek mi diye düşünür. Ertuğrul Fırkateyn' inden geri gelmeyenler ve de hiç bulunmayanların yakınları aklıma geldi. Osmanlı devletinin iadeyi ziyaret için gönderdiği bu gemi Japon devleti sularının altında yatıyor. 125 yıl sonra bizlere geminin parçalarının bir kısmını görmek nasip oldu.


Biraz Ertuğrul Fırkateyn' in Japon'ya seyrinden bahsetmek gerekir;

  Osmanlı İmparatorlu' ğu dış ülkelerle bağlantıların takip edilmesi amacıyla elçilikler açıp buralara personel göndermeye başladı. Sultan Abdülaziz döneminde dış ilişkiler acısından gelişmeler kaydetmek için uluslararası sularda seyir yapabilen gemiler inşa edildi. Bunlardan biri Ertuğrul Fırkateyni İstanbul tersanelerinde gövdesi ve yelkenleri yapılan  geminin motorları ve kazanları İngiltere'de monte edilmiş. Aynı zamanda bir okul gemisiydi.


  Japon'ya İmparatoru Meiji' nin yeğeni Prens Kamatsu eşiyle birlik de Osmanlı İmparatorluğu nu ziyaret ederek Osmanlı padişahı II. Abdulhamit' e çeşitli hediyeler sunmuş dur. Bunun üzerine II. Abdülhamit 1887 yılında Japonya İmparatorluğuna iadeyi ziyaret amaçlı bir gemi hazırlanmasını emretti. Gemi ile Osmanlı padişahı tarafından yazılan mektup, nişan ve içinde atlarında bulunduğu çeşitli hediyeler yola çıkmak için Ertuğrul Fırkateyni seçildi.

Yeşil sır kaplı porselen
  Mirliva Osman Paşa komutasında 14 Temmuz 1889 tarihinde 612 kişilik mürettebatıyla İstanbul'dan hareket etti. Yolculuk boyunca Portsait, Süveyş, Cidde, Aden, Bombay, Kolombo, Singapur, Saygon, Hong Kong, Foçu, Nagasaki, Kobe ve Yokohama'ya varıldı. Mirliva Osman Paşa Japon İmparatoru  Meiji' nin huzuruna çıkarak hediyeleri takdim etti. Japon'yadaki ziyaretlerini tamamlayan Ertuğrul Fırkatey' ni 15 Eylül 1890 günü Yokohamadan dönüş yolculuğuna geçti. 16 Eylül 1890 günün gecesinde yakalandığı fırtına sonrası Oşima Adası' ındaki Kaşinozaki burnunda kayalara çarparak batmış dır.

Çömlek parçaları
  Kurtulan' lara ilk yardımı Kaşinozaki feneri görevlileri ile Oşima köylüleri yaptı. Şehit olan askerlerimizi Kaşinozaki feneri yakınlarında bir tepeye gömerek ilk Ertuğrul Şehitliği inşa edildi. Osman paşanın naaşı bulunamadı. Yaralı askerlerimiz ise Japon İmparatorluğunun doktorları tarafından tedavileri bittikten sonra Hiei ve Kongo savaş gemileri ile İstanbul'a getirildi. 61 Subay ve memur, 548 erbaş/er toplam 609 kişi'den geriye 69 kişi kurtulabildi.

Porselen tabak
Bakır kaplama
   19 yüzyılın başlarında ahşap gemilerin gövdelerini bakır kaplama yapmak, kemirgen solucanlardan, gövdenin kireç bağlamasından ve deniz yosunların dan gövdeyi koruyordu. Bakır kaplamalar geminin gövdesine ortalama 4 cm bakır çivilerle tutturuluyordu.
Yokohama limanından ülkede üretilen ihraç ürünlerin başında porselenler geliyordu. Yokohama porseleni ince ve özel porselenler yüksek kaliteli toprak dan üretilip, üstünde Yokohama bölgesinin gölleri, egzotik bitki örtüsü, kuşları, çiçekleri doğal manzaraları simgeleyen zarif el boyaması süslemeler bulunuyordu.


Madeni paralar
Kahve değirmeni
                           
Deniz' den çıkarılan diğer parçalardan biri Kahve değirmeni, bu değirmen inceleme sonucu T&C Clark şirketi tarafından 1879 sonrasında İngiltere'nin Wolverhampton şehrinde imal edildiği ortaya cıkmıştır. Müzede sergilenen Kahve değirmeni İngiltere'den orijinal değirmenin bir ufak olanıdır.
Bulunan paralar arasında 1856 yılında tedavüle çıkan Kraliçe Victoria altın sikkesi, Hong Kong gümüş 10 sent, Bir gümüş Yen sergilenmekte. Bütün sergi bu kadar değil tabi ki onları da sergiyi gezerek görebilirsiniz.

                                                                                                                   Saygılarımla Ergun Adlim

4 yorum:

 1. Merhaba
  Blogunuzu yeni keşfettim.Bana da beklerim
  www.meryyildiz.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 2. Çok talihsiz bir olay. Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum Rabia hanım
   125 yıl sonra bunları görmek bize nasip oldu. Allah c.c bütün seyirde olan denizcileri korusun.
   Saygılarımla

   Sil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...