2 Mayıs 2015 Cumartesi

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

  Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş Tunus Sultanı Muhammed ile anlaşarak Tunus’ ta ki Halkü’l-Vaâd ( La Gaulette) limanını kullanmaya başladı. 1516-1517 senelerinde İspanyollara karşı savaştı ve Tenes, Tlemsen ve Oran kentlerini ele geçirerek Cezayir’i denetimlerine aldılar.En büyük Türk korsanları olarak şu isimleri sayabiliriz ;
Oruç Reis, Hızır Reis, Turgut Reis, Burak Reis, Murat Reis, Küçük Murat Reis, Koca Murat Reis, Karamürsel Bey, Piri Reis, Salih Reis, Seydi Ali Reis, Kemal Reis, Mezomorto Hüseyin Paşa, Cezayirli Hasan Paşa sayılabilir.
Korsanlar ; Türk ticaret gemilerini ve yollarını himaye eder , emir alınca Donanmay-ı hümayun’a katılıp sefere çıkar ve açık deniz muharebelerine katılırlar. Devletin sulh halinde bulunduğu padişah' ça aman verilmiş Hıristiyan devletlere ve hiçbir şekilde Müslüman devletlere ait gemilere dokunamazlar dı. Devletin harp halinde olmadığı devletin bayrağına saldıran korsan gemisi reisinin derhal başı vurulurdu.
Günümüzde korsanlar azalıcağı yerde çoğalmış ve çeşitlenmiş ler. İlk akla gelenler İnternet korsanı, Otoyol korsanı, Korsan taksi, Korsan kaset, Korsan kitap vb Ufak yaşlarda çocuklara çizgi film olarak, büyüdüklerinde korsan film' leri ve korsan oyunları ile devamlı adap de edilip yaşatılmasına çalışılıyor.


  Korsanların saklanmak ve gemilerini onarmak için ıssız bir yerde adaları olduğu söylenir. Bu da günümüzde define adası olarak geçer. Bunlardan biride Robinson Crusoe adası yüzyıllar boyunca korsanların üssü olmuş.  Adaya yanaşan korsanlar burada gemilerini tamir etmiş ve taze su depolamış. 1704 yılında İskoçyalı korsan Alexander Selkirk, kaptanıyla münakaşa edince ceza olarak adaya bırakılmış. Selkirk adada 5 yıl tek başına yaşam savaşı vermiş. Selkirk' in hatıraları Daniel Defoe' ün ünlü romanı Robinson Crusoe'yu yazmak için esin kaynağı olmuş. Adaya 1966 yılında bu nedenle 'Robinson Crusoe' adı verilmiş dir.


  Günümüzde çekilen Karayıp korsanları film' in Kaptanı Jack Sparrow gemisi Kara İnci' nin güzel maketini biz deniz sevenlere kavuşturan  Erkut Yalman Yalgın beye  teşekkürler. Kendisi İzmir'in seçkin modelcilerin den olup bizler  kendisinden öğrendiklerimizle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Çok mülayim bir insan olduğundan ne sorulsa ayrıntısıyla cevap verir.


13.05.2014 yapımına başlamış olduğu  Black Pearl ( Siyah İnci) kendi kaleminden şöyle ifade etmekdedir.
"Gişe rekorları kıran Karayıp Korsanları serisinin başrol oyuncusu ve benim yaklaşık iki yıldır araştırdığım ve şimdi yapabileceğime kanaat getirdiğim gemi Black Pearl 'e başladım.Tabi uzun sürecek, bu gemiyi oğluma yapıyorum, diğer projelerle beraber yürüteceğim kısmetse....Gemiyi yaparken fotoğraflar, plan, kit planı, karton plan, beş altı değişik kaynak yapım aşamalarından yararlanacağım."

Kendisi beni kırmayıp resimleri yayınlama izni verdiği için teşekkür ederim. Bizler kendisinden
daha çok bilgiler edinicez. Buca' ya selamlarımızla kendisinden nice modellere bizleri aydınlatmasını temenni ediyorum
                                                                                                                  Saygılarımla Ergun  Adlim
Web adresi için  tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...