15 Mayıs 2015 Cuma

Plajların su kalitesi internetten takip edilebilecek

  Yüzme havuzları bir çok kişinin ortak kullanım alanıdır. Havuza girenlerin vücudundan çıkacak ter, tükürük, üre gibi virüs, bakteri direk havuz suyuna kirletir. Havuz ve denizlerde su yutmamaya özen göstermek gerekiyor. Yutulan suyun ishal ve solunum enfeksiyonları oluşturabilir. Suyun ciltte temas halindeyken kulaklarımızda gözümüzde cilt'timiz de enfeksiyonlar oluşturabileceğini unutmamak da fayda var.


  Havuz ve deniz ortamının temiz olmasını şu şekilde gözlemleme yapabiliriz.
Suyun durgunluğunu, suyun dibinin temizliği, yüzeyin köpüklü en önemlisi rengi suyun yeşil renkli ise girmemeye özen gösterelim. Suya atlarken burnumuzu ve kulağımıza bir tıkaç kullanmak da fayda var. Cildimizde sıyrık kesik yerlerimiz varsa mutlaka yüzme sonrası temiz su ve sabunla yıkamak da fayda var.  Bir derenin denizle birleştiği yerlerde yağmur sonrası denize girmek den kaçınalım. Dereden yağmur suları ile  gelen atıklar, deniz kenarında birleşecek. Büyük şehirlerde yaşayanlar bağışıklık sistemi daha hassas olduğundan havuz ve denizle' re gidilmeden evvel bir doktora danışılmasında fayda var. Bünye itibari ile kolay oluşabilecek hastalıkları önceden bilme olanağı elde ederiz.

  Yaz aylarında daha fazla tükettiği içeceklerin ambalajlarına çok güven duyuyoruz. Ama şunu bilmek de fayda görüyorum ambalajlı içeceklerin size gelene kadar kaç kişiden geçtiğini bilmiyorsunuz. Dondurma gibi süt ürünlerini mümkün olduğu kadar pastörize ve ambalajlı almak daha uygun olur. Yaz aylarında sıcaklık etkisiyle toz oranı kışa göre daha fazladır. Meyve ve sebzeleri bol suda yıkayalım meyveleri soymadan yemeyelim.


  Her ne kadar havuz kendilerini devamlı temizlemek için işlemlerden geçseler de deniz'deki tuz oranı suyun kendini temizlemesinde öncülük ediyor. Tübitak ülkemizin plajların su kalitesini internet' ten takip edilebilecek bir uygulama geliştirdi. Tübitak ile Çevre ve şehircilik bakanlığı geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki 1112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alındı.

İnternet üzerinden plajların durumu, konumu, özellikleri, sahil yapısı, sahil uzunluğu ve plajda bulunan hizmetler hakkında bilgi alınabilecek. Plajlarımızda ki bilgilere bur dan ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE PLAJLARI

                                                                                                             Saygılarımla Ergun Adlim
Bunları yazarken büyük usta Kayahan' ı anmadan geçemiyorum.


4 yorum:

 1. Güzel bilgi bakmalı hemen....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Efendim bilhassa çocuklar için çok önemli bence....

   Sil
 2. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık.Blogunuzu blog keşif etkinliğinde keşfettim benim blogumada beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Pembe Düşler Ülkesi
   Davete katılıcam saygılarımla

   Sil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...