13 Haziran 2015 Cumartesi

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

  Festival deyince aklımıza karada yapılanlar gelmesin ülkemizde ve dünyada eşi benzeri bulunmayan bir festival D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

  Dünyada sadece bizim ülkemizde bir marinada gerçekleştirilen ve üstelikte klasik müziğin gelişmesine, dinli'yen saysı çoğalmasına katkısı her geçen sene artmaktadır. Bu sene 15-19 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecektir.


  D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali ilk kez 2005 senesinde Doğuş Grubu desteğinde D-Marin Turgutreis de gerçekleştirildi. Böylelikle ülkemizde ve dünyada ilk kez bir marinada klasik müzik festivali düzenlendi. Festival Avrupa festivaller birliği tarafından "European Festivals Association" kabul edilmiştir.

  Festivalde gün batımı ve gece konserleri düzenlenmek de. Şimdiye kadar 3500 sanatçı katılmış ve 77 konser düzenlenmiş ve bunları dinli'yen 160 bin kişiye ulaşmıştır. Festivalin bilet satışından elde edilen gelirin tamamı Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfına bağışlanmak tadır.


  D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali açılış konserinde, dünyadaki en iyi ve en saygın orkestralardan biri kabul edilen Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile büyük Rus piyano geleneğinden gelen virtüöz Denis Matsuev'i müzikseverlerle buluşturuyor.

Bu sene birbirinden değerli sanatçıların konserleri bulunuyor. 

  Dorukhan Doruk ;
Dorukhan Doruk
 2000 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarın' da Dilbağ Tokay ile başladığı viyolonsel eğitimini Hochschule für Musik und Tanz Köln’de Claus Kanngiesser ve Norveç Müzik Akademisi’nde Truls Mork ile pekiştirdi. Dünya çapında bir çok ödülün sahibi Dorukhan Doruk ilk konserini 13 yaşında vermiştir.

Sedef Erçetin Atala ;
  Sedef Erçetin Atala altı yaşında piyano çalmaya başlamıştır. İstanbul Devlet Konservatuvarının viyolonsel bölümünü bitirdi. Paris' teki Ecole Normal Superieure de MUSIQUE' ten jüri özel ödülünü alarak çello ve oda müziğinden mezun oldu. Yeteneğini klasik müziğin yanı sıra caz ve tango icralarında da başarılı olmuş bir sanatçıdır. Tango müziğinde Juan Carlos Caceres, jazz ve Gospel müziğinde  Liz  Mac Comb ile  yıllarca konserler vermiştir.

Can Çakmur


Sedef  Erçetin Atala


 D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali müziğin deniz ile buluş tuğu nokta. Ülkemizde müziğin her türlü alanında yetişen ve yetiştiren müzik aşıkları bulunuyor ve bulunacak.
 D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir edebiyat-müzik buluşması..

  Klasik müziğin en önemli özelliği çok sesli olmasıdır. Rönesans döneminde tek sesliden çok sesliye geçiş olmakla birlikte kilise çevresinde gelişmiştir. Klasik müzik çalgıları  Yaylı çalgılar, Üflemeli çalgılar ve Vurmalı çalgılar olmak üzere üçe ayrılır.

  Bu sene yolu Turgutreis düşecekler, tatilini Turgutreis ve ya çevresinde geçirenler Tabi ki klasik müzik sevenler kendilerini çok şanslı hissetmek de haklılar. Bu kadar Dünyaca ünlü sanatçıları bir arada görmek her keze nasip olmaz...

Deniz, Marina ve Klasik Müzik sevdası bir arada....
                                                                                                                           Saygılarımla
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

1 yorum:

  1. Bloğumda ödüllü blog keşif etkinliği ayrıca bir de çekiliş var beklerim sevgiler :)

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...