25 Haziran 2015 Perşembe

Dünya mirası Piri Reis haritaları Milta Bodrum Marina'da


Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Milta Bodrum Marina’dan Dünya Denizcilik Tarihine ve Sanatına Büyük Katkı

Dünya denizcilik tarihinin en önemli isimlerinden olan ünlü Türk denizci Piri Reis’in Haritaları Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Milta Bodrum Marina işbirliğiyle; denizle iç içe yaşamın gözdesi Bodrum’un ilk tersanesinde, 1775 yılında kurulan ve şimdiki adıyla Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sit Alanında sergilenecek.

  Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Piri Reis’in haritalarının çini tablolar üzerine resmedildiği “Piri Reis Haritaları” sergisi 25 Haziran Perşembe günü saat 20:00’da, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S. Günsel ve Gagavuzya Cumhurbaşkanı İrina Vlah’ın katılımıyla, Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisinde gerçekleşecek açılış kokteyliyle birlikte deniz âşıkları ve sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

  Çini üzerine işlenmiş Piri Reis Haritalarının yanı sıra Kitab-ı Bahriye’den gravürler, usturlap ve quadrant panolar, 16. yüzyıl seyir aletleri replikalarının da yer aldığı bu uluslararası sergi 23 Temmuz 2015 tarihine kadar Milta Bodrum Marina’da ziyaret edilebilecek.

  Kuzey Kıbrıs’ta ve Türkiye’de, denizciliğin gelişimini destekleyen Yakın Doğu Üniversitesi ile Kuzey Kıbrıs sın ilk denizcilik ve Havacılık Üniversitesi olan Girne Üniversitesi nin öncülüğünde Bodruma getirilen “Piri Reis Haritaları” sergisinin küratörlüğünü  yurt içi ve yurt dışında birçok müze ve sergi projesine imza atmış olan, İstanbul Deniz Müzesi eski müdürü ve deniz tarihçisi Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü Danışmanı, Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Ali Rıza İşipek yapıyor.


  Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S. Günsel sergiyle ilgili yaptığı açıklamada “Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi bir yandan denizcilik tarihimizi bilmemiz ve öğrenmemiz açısından son derece önemli bir kültür hediyesi olarak gördüğümüz Denizcilik Tarihi Müzesini açma hazırlıklarını devam ettirirken bir yandan bu tür önemli sergilerle Türk ve Dünya denizcilik düşün yaşamına değerli katkılar sunmaya devam etmektedir. Bu doğrultuda Yakın Doğu Enstitüsü tarafından hazırlanan Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Milta Bodrum Marina işbirliğinde gerçekleştirilen “Piri Reis Haritaları” sergisinin dünya denizcilik kültürünün göz bebeklerinden biri olan Bodrum’da gerçekleştiriliyor olması bizler açısından çok mutluluk vericidir. Biz Piri Reis Sergisini de yine Yakın Doğu Üniversitesinin ve Girne Üniversitesinin tarihe sahip çıkma ve bu konuda toplumsal farkın dalık yaratma misyonunun çok önemli bir örneği olarak değerlendiriyoruz.” dedi.


Piri Reis

Yaşadığı çağda eşsiz bir kartograf ve navigasyon üstadı olmasıyla Osmanlı deniz tarihinde derin izler bırakan bir amiral tir. Osmanlı denizciliğinde gerçek anlamda haritacılık Piri Reis ile başlamış olup, hazırladığı 1513 tarihli Dünya ve 1528 tarihli Kuzey Amerika haritaları ile yazdığı “Kitab-ı Bahriye” adlı kitabı; tüm dünyada hayranlık uyandırmıştır. Kitab-ı Bahriye, Osmanlı amirali Piri Reis’in hazırladığı Akdeniz kıyılarına ait ayrıntılı bir harita kılavuzudur. 16. Yüzyılda Akdeniz ve Ege kıyılarına ait en kapsamlı bilgileri içeren plot kitabını yazan da Piri Reis’tir.

Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi
25 Haziran 2015 tarihinde saat 20:00 Açılacak 25 Temmuz 2015 Tarihine kadar sergi gezilebilir.

Kaynak: Yakın Doğu Üniversitesi

2 yorum:

 1. Büyük bir Türk büyüğümüz. Rabbim ondan razı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cümlesinden..
   Mekanları cennet olsun İnşallah Saygılarımla

   Sil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...