6 Haziran 2015 Cumartesi

Teknesiyle Dünya turu yapan ilk Türk Sadun Bora

  1928 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Cadde bostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu.


  Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra 1948'de İngiltere'ye giderek Manchester Üniversitesi' nin Tekstil Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi.
  1952'de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere'den Karayıp Adaları'na kadar uzanan ilk açık deniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. O zaman 'Cumhuriyet' gazetesinde tefrika olan bu gezinin anıları 2004 de Bir Hayalin Peşinde adlı eserinde neşredilmiştir.


  Bugünkü yelkenlisi 10,5 metre boyunda ve keç armalı Kısmet, 1963'de Salacak'ta Athar Beşpınar'ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965'te Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları' nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. Üç yıl süren seyahatin anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra Pupa Yelken adlı kitapta toplandı.


  Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz'le beraber Karayip Adaları' nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdi.

  1980'den beri Bodrum'da yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcamaktadır. Boro, gazete ve dergilere deniz ve doğa sevgisini aşılayan yazılar yazmayı sürdürmektedir.

Teknesi Kısmet, İstanbul/Hasköy'deki eski Haliç tersanesinin olduğu yerde, Rahmi Koç Müzesi'nde görülebilir.

TEKNESİYLE dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, 05.06.2015 Marmaris’ de tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Ben bu resimleri çekerken aklımdan Sadun abimiz için farklı bir yazı yazmayı arzulamıştım....
Sizlere yazdığı kitaplardan hayat tecrübelerinden bahsetmeyi arzuluyordum..
Tüm denizci dostların başı sağ olsun Allah c.c mekanını cennet eylesin. amin

Kaynak: Vikipedi Özgür Ansiklopedi

1 yorum:

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...