21 Şubat 2016 Pazar

Antarktika

  Antarktika neden konumuz oldu. Diyebilirsiniz..
Üç tarafımız da Denizler dururken bunca yazı konusu varken.. Ergun fazla açılıyorsun diyenler olacaktır. Aklıma Fatih semtinde çok ufak yaşlarda radyo dinlerken aklıma keller den vergi alındığı yerleşmiş. Hafta sonu babam ben annem sinemaya gitmişiz. Ön taraflarda başı kel olan bir beyefendi oturuyormuş bende tutturmuşum Kel amcadan vergi alınıyor diye babama söylemeye herkes bize bakıyor tabi ki...

  Antarktika kıta' sına araştırma ekibi göndermek için hazırlıklar başladı. Şimdiye kadar Bulgaristan bayrağı altında faaliyetler, araştırmalar yapıyorduk. Artık kendi bayrağımız altında, bilim adamlarımız tarafından deniz bilimleri, iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkilerini, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda önemli araştırmaları kendi adımıza yapacak.

  Antarktika’ nın keşif süreci, MÖ 600-300 yıllarında Yunan filozofların dünya ile ilgili olarak ortaya koydukları "simetri" ve "denge" düşüncesi ile Batlamyus’un MS 2. yüzyılın ilk yarısında simetri ve denge için güneyde bir büyük toprak parçasının varlığına ikna olduğuna dair yazdıkları üzerine şekillenen ve yüzyıllarca süren Terra Australis’i arama çabaları ile başladı.

  14 Aralık 1911’de Norveçli kutup kaşifi Roald Amundsen, Whales Körfezi’nden başlayan ve Axel Heiberg Buzulu üzerinden devam eden bir rota kullanarak Coğrafi Güney Kutbu’na ilk ulaşan kişi oldu.

  Uluslararası Jeofizik Yılı nedeniyle Antarktika 1956-1958 yıllarında tüm dünyanın ilgi odağı oldu. Birçok ülke Antarktika ile ilgili bilimsel programlarını bu etkinlik döneminde başlattı. Kıta üzerinde çok sayıda araştırma istasyonu kuruldu. Başta jeolojik araştırmalar olmak üzere sonraki yıllara da taşınan çok sayıda araştırma başlatıldı. Kıta' nın keşfedilmeyen yerlerine çok sayıda sefer düzenlendi.


  Antarktika Antlaşması, yerli halkı olmayan tek kıta olan Antarktika'nın uluslararası durumunu düzenleyen bir anlaşmadır. 1959'da imzalanmış, 1961'de uygulanmaya başlamıştır. Bugüne kadar 50 ülke tarafından imzalanarak onaylanmıştır.
Antlaşma, Antarktika'nın bilimsel çalışmalar için özgürce kullanılabileceğini ve askeri bir amaçla kullanılamayacağını belirtir.

Ülkeler arasında Danışman devlet olarak şimdiye kadar faaliyaet gösteriyorduk. Artık Antarktika da kendimize bir bölge seçip sınırlarını belirleyip orada faaliyetlere başlama zamanı...

  Ama kendi ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili, faaliyet düşündürücü..

  Karadeniz balıkçı kardeşlerim Şubatın ortası balık yokluğundan Gırgırlar iskelede yatıyor. Karadenizde iller arası vapur taşımacılığı sıfır noktasında, Çektirme, Çapar, Taka tarihi yansıtan teknelerimiz tarihden silindi.
Askerlik günlerim aklıma geldi birden;

Karadeniz karadeniz
Gelen düşman değil, biziz
Yarım asır beklediğin
Barbaros'un hafidiyiz

  Karadeniz' e geçtik mi, arkamızda bırak' dığımız o İstanbul ışıklarını hafifi hafif unutarak. Zonguldak' a kadar normal deniz hışırtısıyla gidilir. Ondan sonra O muhteşem Karadeniz dalgalarıyla haşır neşir olunur. Sinop açıklarından geçerken o şirin ilimizin görünüşü yeter. Ordu ilimize geldiğimizi o her zaman karanlık bulutların dağlara yaslanmış sanki bur da yatıyoruz hiç bir yere gitmeyiz. Dercesine Ordu da olduğunuzu anlarsınız ama balık da Ordu da tutulur.

  Ege Denizi kumsalların önlerine bir bir otellerin inşa edildiği, el atılmadık kumsal kaldımı diye araştırmalar yapıldığı canım memleketim gelecek de Mavi bayrak almak için kumsallarımız kalır ümidiyle... Burnumuzun dibindeki adalara pasaportla gidiyoruz...

  Akdeniz Barboros' ların Hızır reis' lerin Kaptanı deryanın vatanı Akdeniz artık açılıyoruz yakında Antarktika için mücadelemiz, yeni nesillerle devam edecek. Bizler akıncı bir millet olduğumuzdan yüz senedir nasıl yerimizde duruyoruz diye hep düşünmüşümdür.

  Türk' ler geliyor den dimi bir hareket olurdu. Türk'lere gelip yardım istenirdi...
Türk' ün ayak basmadığı bir yer var mı? Biraz araştırıp varsa eğer oraya ben gidip Dünya üzerinde ayak izi bırakılmamış yer kalmasın. Baştan söyleyelim Uzayı düşünmüyorum....

Araştırmaları yakından takip etmek için;  Antarktika Kutup Bilimsel Araştırma Merkezi

                                                                                                                Saygılarımla Ergun Adlim

2 yorum:

  1. ergun bey yazının başında öyle bi giriş yapmışşın ki inan baştan bi sersemlik yaşadım ve sonra devamını okuyunca toparlandım kendimi dedim kendime eyvah hızla saçlarım dökülüyor vergiye baglancaz:)) güzel bi yayın olmuş ergun bey yüreginize ve kaleminize sağlık iyi yayınlar

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Ayhan bey
    Eliminden geleni yapmaya çabalıyorum ama ülke ortamı insanda ne yazma hevesi nede yürek bıraktı. Saygılarımla

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...