29 Şubat 2016 Pazartesi

Şehit Adem Yavuz Vapuru

  Yıllardan 1974 Kıbrıs barış harekatını hatırladım. Annem pencerelere kalın kumaşlardan, ışık geçirmez perde takmıştı. Bazı zamanlarda radyo' dan gelen anonsla lambamızı söndürüyorduk. Arabaların farlarına mavi kağıt yapıştırıyorlardı.  Millet olarak nelerden geçtik, nerelere geldik.
  Kıbrıs barış harekatı sırasında  askerlerimizin yanı sıra gazeteci büyüklerimizi şehit ettiler. Bunlardan bir büyüğümüz Şehit Adem Yavuz.

Şehit Adem Yavuz


  Kıbrıs' lı Türk' lere yapılanları unutmadık.  Şanlı askerlerimiz oralara gitmeseydi, daha neler yapacaklardı... Allah c.c bilir..
Bugün bu bayrak altında yaşıyorsak, şimdiye kadar seve seve canlarını veren Şehitlerimizin sayesindedir. Bizlerin de Şehitlere saygı duyarak vatan için bayrağımızı yere düşürmeden gelecek nesillere aktarmak birinci vazifemiz..

  Şehitlerimizin adını gelecek nesillerin hatırlaması ve tarihini öğrenmesi adına isimleri çeşitli caddelere, meydanlara, mahallere, sokaklara ve gemilere verildi.

  Kıbrıs Şehitleri Caddesi İzmir ilinin Konak ilçesinde bulunan, şehrin simge caddelerinden biridir. Cadde trafiğe kapalı olup üzerinde restoranlar, barlar, kitapçılar ve alışveriş yerleri bulunmaktadır.

  Talatpaşa Bulvarı ve Ali Çetinkaya Bulvarı' nın kesiştiği yerden başlayıp Kordon' a doğru uzanır. Gazi Kadınlar Sokağı, Muzaffer İzgü Sokağı, Dantel Sokağı ve Bornova Sokağı gibi şehrin ünlü sokaklarına sahiptir.


        İsimleri verilen gemilerimiz:
            Şehit Adem Yavuz
            Şehit İlker Karter
            Şehit Temel Şimşir
            Şehit Necati Gürkaya
            Şehit Sami Akbulut
            Şehit Metin Sülüş
            Şehit Caner Gönyeli
            Şehit Karaoğlanoğlu


  Şehit Adem Yavuz 1943 yılında Sivas İlinin Hafik İlçesine bağlı Çınarlı köyünde doğdu. İlkokulu Çınarlıda tamamlayan Yavuz, orta ve liseyi İstanbul'da bitirdi. Ankara Sosyal Bilimler Fakültesinde öğrenimine devam ederken Günaydın Gazetesinde Ankara muhabiri olarak gazeteciliğe başladı.

  1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatında Anadolu Ajans Muhabiri iken Kıbrıs'a gitti ve orada şehit edildi.
  ANKA Ajansı muhabiri Gazeteci Adem Yavuz, Rumlar tarafından tutsak edildi ve gözleri bağlıyken ateş edilerek, yaralandı. Yavuz, 26 Ağustos'ta Adana Tıp Fakültesi Hastanesinde vefat etti.

Şehit Adem Yavuz
 Tabi ki bu gemilerin belirli bir ömrü var. Bu genelde yaptığı iş ile belirlenir. Kazandığı para kendine  yetmediği zaman ömrünü tamamlanmış sayarlar. Şehit Adem Yavuz gemimiz kenara ayrılmış, başına gelecekleri beklerken bir satış ilanı ile yeni sahibine kavuştu Hayırlı uğurlu olsun...

  Her zaman derler ya yıkmak kolay yapmak zordur diye... Vapuru yenileyip ulaşıma kazandırmak yani deyim yerindeyse yapmak yerine, vapurun başına ne geleceğinin belirsizliğiyle satarak yıkmayı tercih ediyorlar...

  Şimdiye kadar satılan gemilerin başlarına neler geldiğini hep beraber gördük. Mustafa Kemal Atatürk den hatıra kalan Savarona gemisi son anda kurtarıldı...

 Gemileri alanlar hep lokanta gibi işletmek amacında olurdu bu seferki işletme şekli farklı Dünyada da başka olduğunu  zannetmiyorum. Dünyanın ilk ve tek yüzen mağazası olma özelliğini taşıyacak olan Şehit Adem Yavuz vapuru artık ‘Vapur Turnesi’ olarak faaliyetlerini sürdürecek.

  Türkiye’ nin bütün liman şehirlerini dolaşacak olan yüzen mağaza Vapur Turnesi, marka kıyafetleri uygun fiyatla tüketiciye ulaştırmak için alışveriş turneleri düzenleyecek.  Şehit Adem Yavuz o boğazın sularını özleyecek. Yolcuları da onu....
Gittiği yerlerde geminin ismini okuyup ananlar ve öğrenmek için tarih araştıranlar çıkacak' tır Şehit Adem Yavuz ismini yaşatacaklardır...

Vatan için ölmekse kaderim, Böyle kaderin ellerinden öperim.
Mehmet Akif Ersoy

                                                                                                    Saygılarımla Ergun Adlim


3 yorum:

 1. Rabbim şahadetlerini kabul edip rahmet eylesin

  YanıtlaSil
 2. Kıbrıs Barış Harekatı yapıldığında dünyada değilmişim fakat ailemiz açısından önemlidir. Teyzemin eşi orada görev almış subaylardan biriydi. Hayatını kaybeden her askerin ruhu şad olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cümlesinin mekanı cennet olur inşallah..

   Sil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...