26 Ekim 2016 Çarşamba

Yuvarlak gemi bulundu

  Karadeniz sularında tarih' e ışık tutacak yuvarlak gemi bulundu. Black Sea M.A.P (Karadeniz Bölgesi Deniz Arkeolojisi Projesi) çalışmaları Bulgaris' tan açıklarında ilk kez rastlanan Kolomb öncesi döneme ait Yuvarlak gemi enkazına ulaşıldı. Sanki gemi geçen ay batmış gibi dümenci gelse de beni gün yüzüne çıkarsa yelken açsak Karadeniz'e (bana öyle geldi)
Şu bizim boğazlardan kimler geçmedi ki, proje kapsamında 9. 10. yüzyıllara ait Bizans gemileri, 13. 14 yüzyıla ait Osmanlı gemileri aynı yol üstünde bulundu.  Bu gemiler şimdiye kadar hem yosun hem midye türleri tarafında istila edilmesi gerekirdi. Ama bu gemiler neden böyle gıcır gıcır, üstünden yüzyıllar geçmiş. Yüce mevlam yaşatacağını her türlü yerde yaşatıyor. Bizlerin görmesine vesile olan Karadeniz suyun 150 metre altında bulunmuş olması burada Oksijen olmamasından kaynaklanıyor. Bizler sene 2016 bu gemileri görmek nasip oldu.

  Şimdi aldı bir düşünce zaman kavramı ne kadar kısa zaten ayeti mealde "Rabbının katında bir gün sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir" Hac,47  bizlere bildiriyor.
  Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarından evvel bu sularda yelken açmış, kürek çekmiş nice ticaret yapmış insanlar bulunuyor. Bizim boğazlardan geçip Karadeniz'i ne var ne yok diye bakanlara nasip olmuş. Bakamıyan lara şimdi bizler onların gemilerine bakıyoruz.
 Yelkenler Fora iskele alabanda...

  Yuvarlak gemi genellikle Rönesans zamanında çeşitli sanatcılar tarafından freskleri ve tablolarında tasvir' ler olarak keşfedilmişti. Batı Avrupa nın duvar resimlerinde gemi figürlerin de görünür. Şimdiye kadar su altında bu gemilerden böyle sağlam bir vaziyette ilk kez bulunup artık geminin varlığı da tescillenmiş oldu.

  Antik gemilerin bulunması yapım teknikleri ve taşıdığı yükler, bizlere insanların yaşantısı, yedikleri içtikleri ve en önemlisi kullandıkları aletler hakkında kapsamlı belgeler sunuyor.  İstanbul da Yenikapı da "Theodosius limanı" gün yüzüne çıkan iskele kalıntıları ve gemi enkazı çeşitli anforalar insanların yaşam mücadelesi bizlere bir şeyler katması gerekiyor. Tabiki yaşantı biçimi aynı olmıya bilir, ama sonuçta yine insanlar olarak aynı yerleri paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz.


  Çanakkale boğazında bir milletin bir ulusun tarihini, yaşam biçimini, kültürünü, alfabesini ve en önemlisi yönetim şeklini değiştiren olguların başlangıcını denizin karanlık sularında yatıyor. Bir dönemim kapanıp bir dönemin başladığı anlara tanıklık eden gemisinden, denizaltısından ve askerinden izleri gün yüzüne çıkarmak kime nasip olur bilinmez. Bizlere dağıma anımsamak yaşananları yüreğinde hisseden toplum olmak yolunda düşen adımlar var olduğu gerçek.

  Denizler su üstünde yüzmesi, verdiği nimetleri tüketmesi ve yolculuk etmesi insanlara Nuh peygamberden beri nasip olmuş ve olmaya devam ediyor. Denizlerimizi temiz tutalım ve onlarda yaşayanların geleceği ile oynamayalım bilelim ki Dünya'da herkes görevini yapıyor. Bizler onları kollamak ve yaşatmak için kullanmayı ilke edinirsek. Hem yaşantımız güzelleşecek hemde bir şeyleri yaşatmış olarak gelecek nesillere aktarmış olalım.

Ne mutlu yaşamı ve yaşatmayı sevene... 
                                                                                                          Saygılarımla Ergun Adlim


1 yorum:

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.

Kıyıdan balık tutmak

  Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, derelerimiz, çaylarımız, nehirlerimiz yüce mevlam bizlere vermiş de vermiş. Bunları görmediğimiz b...